III Festiwal Sztuk Krasnych

Miasto Krasnystaw, Krasnostawski Dom Kultury oraz patron festiwalu OSM Krasnystaw zapraszają na III Festiwal Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10-12 września w Krasnostawskim Domu Kultury.

Trzecia edycja muzyczno-literackiego festiwalu to kontynuacja pomysłu Mariusza Kargula – krasnostawskiego animatora kultury, dziennikarza, prozaika i publicysty. Pierwszą edycję zorganizował on jedenaście lat temu. Powrót po dekadzie do idei festiwalu to hołd złożony bezinteresownej działalności przedwcześnie zmarłego Mariusza, jak i promocja postaci oraz twórczości patrona wydarzenia – poety Stanisława Bojarczuka.

III Festiwal Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka rozpocznie się 10 września o godz. 17:00 w sali widowiskowej KDK, spotkaniem autorskim z podróżnikiem, fotografem, dziennikarzem muzycznym, autorem tekstów, kompozytorem, producentem muzycznym – Marcinem Kydryńskim. Spotkanie w dużej mierze będzie dotyczyło najnowszej książki autora „Dal. Listy z Afryki minionej”. Marcin Kydryński przez ponad 30 lat współtworzył wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Od lipca 2020 roku prowadzi autorską audycję „Pora Siesty” w Radiu Nowy Świat. Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Swoje reportaże publikował w „National Geographic”. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich. Napisał dziesiątki piosenek dla Anny Marii Jopek i wspólnie z nią wyprodukował kilkanaście płyt.

Kolejnym punktem programu tego dnia będzie koncert Kapeli Maliszów. Początek wydarzenia o godz. 19:30. Kapela pochodzi z Męciny Małej w Beskidzie Niskim. Założona została przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Zespół inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu: tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego.

Drugi dzień imprezy rozpocznie się o godz. 13:00 w KDK od spotkania z Moniką Śliwińską, pisarką, dziennikarką, na co dzień związaną z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Za swoją ostanią książkę „Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat” została nominowana w tym roku do prestiżowej Nagrody Literackiej Nike.

Kolejnym gościem festiwalu będzie Witold Szabłowski – dziennikarz, jeden z najbardziej cenionych polskich reportażystów. Szabłowski to autor książek „Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji” (2010), „Tańczące niedźwiedzie. Reportaże z transformacji” (2014) i „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia” (2016), które zdobyły uznanie w Polsce oraz na świecie. Jest laureatem m.in. Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego, Nagrody im. Anny Lindh i nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Za książkę „Zabójca z miasta moreli” otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike. W 2008 roku dostał wyróżnienie w konkursie Amnesty International dla autorów najlepszych tekstów dotyczących praw człowieka za artykuł „To z miłości, siostro”.

Nawiązaniem do osoby patrona festiwalu będzie występ Adama Ferencego. O godz. 17:00 w KDK przeczyta on wybrane utwory Stanisława Bojarczuka z książki „Linie liryki”. Adam Ferency to wybitny aktor teatralny i filmowy związany z warszawskim Teatrem Na Woli i Teatrem Dramatycznym

Przedostatnim wydarzeniem w programie będzie rozmowa z Łukaszem Orbitowskim (o 18:30 w sali konferencyjnej KDK). Orbitowski to pisarz, publicysta i dziennikarz. Początkowo specjalizował się w literaturze grozy i powieściach fantastycznych, później beletrystycznych. Autor opowiadań i powieści, m.in. „Horror Show”, „Tracę ciepło”, „Święty Wrocław”, „Szczęśliwa ziemia”. Jego powieści wielokrotnie były nominowane i wyróżniane w prestiżowych konkursach literackich.

Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert jubileuszowy Aloszy Awdiejewa „Ech raz, jeszcze raz”, który rozpocznie się o godz. 19:00. Alosza Awdiejew to piosenkarz i aktor oraz wybitny naukowiec pochodzenia rosyjskiego. Udziela się w telewizji i radio, koncertuje i nagrywa płyty, spośród których „Alosza na Bis” i „Jestem tutaj” osiągnęły największy sukces.

Imprezę poprowadzi Agnieszka Krawiec z Radia Lublin. Festiwal na wniosek Wojciecha Machejusa realizowany jest w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krasnystaw na rok 2021. Bezpłatne zaproszenia na poszczególne wydarzenia dostępne są w kasie Krasnostawskiego Domu Kultury od 3 września. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here