Ile dostanie Gorzków?

Trzy wnioski złożyła gmina Gorzków do Rządowego Funduszu Polski Ład. Wójt Marek Kasprzak na ogłoszenie listy projektów zakwalifikowanych do dofinansowania czeka z umiarkowanym optymizmem. Obawia się, że większość pieniędzy powędruje do gmin, w których rządy sprawują samorządowcy związani ze Zjednoczoną Prawicą.

Gmina Gorzków, w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych, złożyła trzy projekty. Pierwszy wniosek dotyczy dofinansowania do termomodernizacji części budynku urzędu. – Chcielibyśmy zrealizować pełny zakres prac, z dociepleniem, wymianą okien w tzw. nowym budynku – mówi Marek Kasprzak, wójt gminy. – Wstępnie oszacowaliśmy, że całość może kosztować około 3 mln zł.

Gmina ubiega się też o pieniądze na instalacje fotowoltaiczne dla chętnych mieszkańców, ale także na budynkach użyteczności publicznej. Wartość projektu to prawie 5 mln zł. Trzecie zadanie obejmuje przebudowę budynku po byłym ośrodku zdrowia. – Dotychczasową lecznicę chcemy przekształcić w świetlicę wiejską, ale również znaleźć w niej miejsce na cztery mieszkania chronione. Inwestycję szacujemy na 2,5 mln zł – podkreśla wójt.

Które gminy dostaną pieniądze z Rządowego Funduszu Polski Ład, jeszcze nie wiadomo, bo lista rankingowa projektów zakwalifikowanych do dofinansowania nie została opublikowana. Wielu samorządowców nieoficjalnie twierdzi, że nastąpi to najpóźniej do końca października.

Wójt Marek Kasprzak na rozstrzygnięcie czeka z umiarkowanym optymizmem. Nie kryje, że w poprzednich rządowych programach pieniądze przeważnie trafiały do samorządów, w których władzę sprawują wójtowie związani ze Zjednoczoną Prawicą, jak np. w Rudniku. – Składamy dobre wnioski, a dofinansowania nie ma. Do tej pory otrzymaliśmy na nieliczne inwestycje, m.in. zbiornik wodny w Gorzkowie, czy jedną drogę. Nawet nie dostajemy wyjaśnienia, dlaczego nie udzielono nam finansowego wsparcia. Radni i mieszkańcy pytają nas, z jakiego powodu odrzucono gminne wnioski, a my nie wiemy, co powiedzieć, bo nie mamy żadnej odpowiedzi – zaznacza M. Kasprzak. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here