Ile skapnie świdnickiej lecznicy?

Szpitale, w dużej części te powiatowe, otrzymają wyższy ryczałt. W skali kraju to ponad 730 mln złotych, które mają zostać wypłacone do końca tego roku z przeznaczeniem m.in. na podwyżki dla personelu niemedycznego. Jaka kwota z tego tytułu przypadnie świdnickiej lecznicy i na co zostanie przeznaczona jeszcze nie wiadomo.

O podwyżce ryczałtu PSZ dla szpitali podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu poinformowali Adam Niedzielski, minister zdrowia i Filip Nowak, p.o. prezesa NFZ. Pierwsza transza dodatkowych środków ma trafić do placówek już w październiku. Chodzi o ponad 730 mln zł, które zostaną wypłacone do końca roku, z wyrównaniem od 1 lipca 2021. Są to dodatkowe środki, niezależne od pieniędzy przeznaczonych do tej pory na wynagrodzenia w systemie ochrony zdrowia. Zdaniem Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych podwyżka ryczałtu PSZ to krok w dobrą stronę, a na zmianie skorzysta m.in. personel niemedyczny szpitali.

– Cieszy nas wzrost ryczałtu o 7 proc. dla szpitali. To krok w dobrą stronę, który otwiera drzwi do dalszych rozmów. Jesteśmy zadowoleni, że zmiany wchodzą w życie wstecznie – od 1 lipca. Należy zaznaczyć, że inflacja wynosi 5,3 proc, co powoduje znaczny wzrost kosztów funkcjonowania szpitali, jednak w miarę możliwości postaramy się przeznaczyć część środków na potrzeby płacowe pracowników – podkreśla Waldemar Malinowski, prezes zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Zgodnie z zapowiedziami NFZ dla średniej wielkości szpitala powiatowego II stopnia PSZ wzrost ryczałtu oznacza dodatkowo ponad 1,5 miliona złotych w perspektywie pół roku. Z kolei średniej wielkości szpital powiatowy I stopnia PSZ otrzyma dzięki wyższemu ryczałtowi ponad 600 tysięcy złotych na II półrocze 2021 r.

Na jaką kwotę dodatkowego wsparcia będzie mógł liczyć SP ZOZ w Świdniku, na razie nie wiadomo. – Na dzień dzisiejszy SP ZOZ nie otrzymał aneksu umowy z NFZ, który dotyczyłby zapowiadanego wzrostu. Stąd, kwota nie jest jeszcze znana – poinformowała w ubiegłym tygodniu Elżbieta Romańska-Nowik, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych i główny księgowy SP ZOZ w Świdniku. Do tematu wrócimy. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here