Ile za Mieszkanie Plus?

25,7 zł od metra kwadratowego – taki czynsz zapłacą najemcy mieszkań, które powstały w Świdniku w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Nabór wniosków zainteresowanych wynajmem ruszył w ten poniedziałek, 15 marca.


Na tę informację z pewnością czekali wszyscy, którzy chcą starać się o „Mieszkanie Plus” w Świdniku. 8 marca, na tydzień przed planowanym naborem wniosków do programu, spółka MDR podała kotwę, która będzie podstawą do naliczania czynszu: będzie to 25,7 zł za mkw.

– Najemcy mogą ubiegać się od dopłatę do czynszu. Jej wysokość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji lokatora. Nasi najemcy pobierają obecnie od ok. 150 do 800 zł dopłaty miesięcznie. W Świdniku maksymalna wysokość dopłaty wniesie ok. 442 zł miesięcznie. O dopłatę najemca występuje raz w roku, a można ją pobierać maksymalnie przez 15 lat. Kwota dopłat jest odejmowana od czynszu i będzie widnieć w fakturze – informują przedstawiciele spółki MDR.

Najemcy mieszkań będą zobowiązani również do wnoszenia comiesięcznej opłaty eksploatacyjnej, która została ustalona w kwocie 5,5 zł za mkw. Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na koszty utrzymania, sprzątania, ogrzewania, oświetlenia, bieżących napraw części wspólnych budynku, a także ryczałt na remonty, odśnieżanie, utrzymanie zieleni, koszty zarządu nieruchomością wspólną

To, ile lokatorzy zapłacą za wynajęcie konkretnego mieszkania można sprawdzić na stronie swidnik.mdr.pl. Dla przykładu trzyosobowa rodzina, wynajmująca lokal o pow. ok. 41 mkw. zapłaci czynsz w kwocie 1 059 zł. Po uwzględnieniu dopłaty będzie to niespełna 800 zł. Opłata eksploatacyjna w tym przypadku wyniesie 226 zł.

Z kolei czteroosobowa rodzina, która wynajmie mieszkanie o pow. 60,50 mkw. zapłaci czynsz w kwocie ok. 1555 zł, a po uwzględnieniu dopłaty – 1173 zł; opłata eksploatacyjna wyniesie ok. 333 zł.

Do tych kosztów należy doliczyć jeszcze rachunki za ogrzewanie, wodę, prąd, odbiór ścieków i odpadów. Każde mieszkanie będzie rozliczane indywidualnie, bo każde jest wyposażone w liczniki.

Osoby, które znajdą się na liście najemców będą zobowiązane również do wniesienia kaucji w wysokości 3- lub 6-krotności czynszu. Ci, którzy dokonają mniejszego wkładu, będą sprawdzeni pod kątem zdolności czynszowej.

Nabór do „Mieszkania Plus” w Świdniku ruszył w poniedziałek, 15 marca i potrwa miesiąc.

Wniosek o mieszkanie należy wypełnić przez internet. Formularz i wszelkie instrukcje można znaleźć na stronie swidnik.mdr.pl. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here