In vitro dla Świdnika

– Chcemy pomóc mieszkańcom Świdnika w leczeniu niepłodności najskuteczniejszą ze znanych metod. Każdy zasługuje na szansę by zostać rodzicem – piszą Magdalena Szabała i Edyta Lipniowiecka, radne ze stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa, które do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłosiły projekt zakładający dofinasowanie do zabiegów przeprowadzanych metodą in vitro. Czy ich pomysł wejdzie w życie, zdecydują mieszkańcy.

– W chwili obecnej nie ma możliwości na kontynuację programu rządowego, nic jednak nie stoi na przeszkodzie by dofinansowanie metody in vitro mogło być realizowane przez samorządy np. poprzez Budżet Obywatelski. Stąd nasz projekt zakładający dofinansowanie dla par borykających się z trudnościami z zajściem w ciąże – mówi radna Rady Powiatu Świdnickiego, Edyta Lipniowiecka.

Koszt realizacji projektu został oszacowany na 70 tys. zł. W ramach tej kwoty dofinasowanie do zabiegu zapłodnienia metodą in vitro mogłoby otrzymać około 11 par.

– Jest to pomysł, który pojawił się pierwszy raz w naszej kampanii wyborczej w 2018 roku i od tej pory miałyśmy z Magdą Szabałą z tyłu głowy, że jest to na tyle potrzebne, że dobrze byłoby to wprowadzić – mówi E. Lipniowiecka. – Stwierdziłyśmy, że najlepszym pomysłem będzie włączenie tego projektu do Budżetu Obywatelskiego, aby mieszkańcy mogli sami zadecydować o jego realizacji; wprowadzenie tego przez radę miasta przy takich poglądach jakie posiada większość radnych byłoby raczej trudne. Projekt na szczęście przeszedł weryfikację i mam nadzieję, że spotka się z przychylnością naszych mieszkańców. Byłby to chyba pierwszy taki program na Lubelszczyźnie.

Z myślą o Budżecie Obywatelskim radne przygotowały również projekt „Psi Park”, zakładający stworzenie miejsca, w którym czworonogi mogłyby się wybiegać i trenować ze swoimi właścicielami. Jako lokalizację zaproponowały Park Brzeziny i park przy al. Lotników Polskich. Ten projekt nie zostanie jednak poddany głosowaniu mieszkańców, gdyż został odrzucony na etapie oceny merytorycznej. – Mimo że do radnej Magdy Szabały ciągle docierają sygnały od mieszkańców, że takie miejsce jest bardzo potrzebne, nie udało się tego wprowadzić do głosowania, ze względu na lokalizację. Stwierdzono, że w tych miejscach park nie może być zlokalizowany, a innego nie zaproponowano. Mamy nadzieję, że może w przyszłym roku uda się wprowadzić ten projekt do Budżetu Obywatelskiego – kończy radna Lipniowiecka. (w)