Incydent na zawodach

Jest skarga na reprezentację chłopców z ZSO nr 8 w Chełmie, która uczestniczyła w półfinałowych mistrzostwach województwa w piłce siatkowej plażowej w Kraśniku. Uczniowie, zdaniem organizatorów, zachowali się niegrzecznie, byli aroganccy i podarli dyplom.

Skargę na złe zachowanie drużyny do dyrektora ZSO nr 8 w Chełmie napisał Józef Łysakowski, członek prezydium Lubelskiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego. Zawody półfinałowe w piłce plażowej odbyły się w Kraśniku 31 maja.
– Zespół ZSO nr 8 z Chełma przegrał wszystkie mecze. Chłopcy na zakończeniu imprezy zachowywali się arogancko. Podarli dyplom za udział – mówi Józef Łysakowski. – Opiekun drużyny Kamil Kaszak nie zareagował na ich zachowanie, ani też na zniszczenie dyplomu.
Inaczej sprawę przedstawia Kamil Kaszak, nauczyciel w-f w ZSO nr 8. – Zespół zajął piąte miejsce, uważam je za dobre, bo zdecydowana większość chłopaków na co dzień trenuje piłkę nożną, a nie siatkówkę – opowiada K. Kaszak. – Organizatorzy mistrzostw kazali nam czekać na uroczyste rozdanie dyplomów i nagród, po czym wręczono uczniom puste szablony. Mieliśmy sobie sami wpisać nazwę szkoły, zajęte miejsce. W ten sposób nie traktuje się dzieci. Takiego dyplomu nie przyjęliśmy, powiedziałem, że jest to żenujące. Wtedy zarzucono mi aroganckie zachowanie. Poprzez wyjazdy na zawody sportowe promujemy pewne wartości, wyrażamy szacunek do przeciwnika. Ostatecznie zostaliśmy zdyskwalifikowani za rzekome porwanie dyplomu, co jest nieprawdą. Taka sytuacja nie miała miejsca. Trudno mi pogodzić się z tym, że na zwróceniu uwagi organizatorom, najbardziej ucierpieli moi uczniowie. Pisemne wyjaśnienie przekazałem do szkoły, wyślę je również do Lubelskiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego – dodaje wuefista.
Zbadaniem sprawy zajął się Piotr Turewicz, wicedyrektor ZSO nr 8. – Rozmawiałem z panem Kaszakiem, jego wersja różni się od treści pisma Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Kraśniku. Mamy słowo przeciwko słowu – mówi Turewicz.
Marian Sikorski, przewodniczący Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w Chełmie, przekonuje, że sprawę zna pobieżnie, aczkolwiek dostał wyjaśnienie od Kamila Kaszaka. – Nie będziemy zajmować tutaj żadnego stanowiska. Pismo Szkolnego Związku Sportowego w Kraśniku było zaadresowane do dyrektora ZSO nr 8. Niech zatem szkoła całą sprawę wyjaśni – mówi Sikorski. (ps)