Informacja do zadań specjalnych

Turyści pokochali Lublin. Duża w tym zasługa pracowników Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej – w skrócie LOITiK.


Lokalizacja Ośrodka jest wprost wymarzona – w starej kamienicy przy ulicy Jezuickiej 1-3, tuż za Bramą Krakowską, która wprowadza naszych gości na Stare Miasto. To tam przez cały rok czekają na nich przez siedem w dni w tygodniu w godzinach 9.00-19.00 pracownicy LOITiK, którzy także wprowadzają ich w świat lubelskiej historii i jej świadectw oraz współczesność miasta, oferującego przybywającym bazę turystyczną i ofertę kulturalną

Pracownicy punktu z ul Jezuickiej komunikują się z naszymi potencjalnymi gośćmi drogą mailową, odbierając telefony czy poprzez portale społecznościowe. Najczęściej bywa jednak inaczej – w LOITiK pojawia się turysta, oświadcza, że zamierza spędzić w Lublinie 2-3 dni i prosi o pomoc w zorganizowaniu pobytu. Przed pracownikami stoi trudne zadanie – muszą badać potrzeby klienta, przeprowadzić coś w rodzaju wywiadu, wsłuchać się w to, co mówi i pomóc mu zaplanować pobyt zgodnie z jego upodobaniami i zainteresowaniami. Takich zwiedzających pojawia się w LOITiK ponad 100 tysięcy rocznie!

Każdy znajdzie coś dla siebie, a turyści mają określone preferencje. Ich liczba systematycznie rośnie – od 2016 do 2018 r. wzrosła o 10%, a liczba gości w 2018 r. przerosła tę z roku 2017, kiedy świętowaliśmy 700-lecie nadania Lublinowi praw miejskich. Na pewno wpływ na to miała rozbudowa infrastruktury turystycznej. Jeśli chodzi o Polaków, to zaczynają oni wierzyć, że w Polsce można atrakcyjnie spędzić urlop – miała miejsce taka trochę zmiana mentalności.

W Lublinie pojawiają się turyści z odległej Australii czy Nowej Zelandii. Rośnie liczba turystów chińskich, którzy szukają lokalnych smaków, tradycji, lubią zwiedzać w sposób wnikliwy. LOITiK ma dla nich mapki w języku chińskim. Na pewno mocnym atutem oferty LOITiK jest wprowadzona przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną Karta Turysty w wersji z przejazdami komunikacją miejską i bez, oferująca bezpłatny wstęp do muzeów i obiektów kultury oraz zniżki w szeregu placówek turystycznych.

Pracownicy LOITiK zauważyli, że nasila się nurt turystyki sentymentalnej – kraj przodków odwiedzają coraz częściej potomkowie emigrantów z Europy – z Francji, Holandii, także Izraela, USA, Kanady, Brazyli i Australii.

W ostatnim Konkursie na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce LOITiK zajął wysokie, trzecie miejsce w najwyższej kategorii punktów czterogwiazdkowych. Znajomość języków obcych jest mocną stroną ekipy z Jezuickiej – są w niej angliści, osoby znające niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski. Uczą się też języka migowego. LOITiK oferuje także na miejscu przechowalnię bagażu, możliwość wypożyczenia roweru na cały dzień czy skorzystania z komputera z dostępem do Internetu.

Turyści mogą także wypożyczyć audioprzewodniki i aplikacje do samodzielnego zwiedzania w wielu językach. Po godzinach otwarcia dla odwiedzających wciąż dostępna jest polsko-angielska informacja w formie podświetlanej zewnętrznej tablicy z planem miasta, zawierającym lokalizację najważniejszych zabytków, z numerami ważnych telefonów oraz adresami przydatnych w podróży stron internetowych.

Placówka Informacji turystycznej LROT znajduję się także na lotnisku w Świdniku.

Joanna Dudziak