Informatycy zajrzą w głąb mózgu

UMCS i Billennium S.A. rozpoczynają innowacyjny projekt badawczo-rozwojowy dotyczący wczesnej diagnostyki nowotworów mózgu.


Billennium S.A. to firma specjalizująca się w rozwoju i wdrażaniu nowych produktów i rozwiązań z zakresu IT.

– Gratuluję nawiązania współpracy spółce Billennium z UMCS. Projekt, który wspólnie zrealizują, ma szerokie spektrum społeczne i może przynieść wymierne korzyści pacjentom onkologicznym w całej Polsce, a być może na całym świecie – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Spółka Billennium wybrała nasze miasto na miejsce realizacji projektu badawczo-rozwojowego, doceniając potencjał rynku lubelskiego, jego zaplecze edukacyjne i naukowe oraz możliwości, jakie stwarza Lubelska Wyżyna IT. – W ramach współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej chcemy w innowacyjny sposób wesprzeć radiologów, chirurgów, ale przede wszystkim pacjentów w walce z rakiem mózgu.

Najnowsza technologia oraz umiejętności naszych pracowników pozwalają na prowadzenie badań w kierunku wykrycia guza w pierwszych etapach rozwoju choroby oraz bardziej efektywną identyfikację jego symptomów. Wszystko po to, aby lepiej dopasować leczenie i zwiększyć wskaźnik wczesnego wykrycia choroby u pacjentów – tłumaczy Bartosz Łopiński, prezes Billennium S.A.

Z firmą Billenium współpracować będą w szczególności pracownicy Instytutu Informatyki UMCS. – Jestem dumny, że naukowcy z naszej Alma Mater wspólnie z partnerem biznesowym podejmują tak ważną i potrzebną tematykę oraz wypracowują innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu zmiany onkologiczne w mózgu człowieka będą łatwiej rozpoznawalne – podkreśla prof. dr hab. Stanisław Michałowski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Przedmiotem współpracy firmy Billennium i UMCS jest opracowanie modelu analizy badania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji. Billennium planuje już teraz kolejne inwestycje i zatrudnienie dodatkowych pracowników w naszym mieście. – Branża informatyczna w Lublinie odnotowuje jeden z najwyższych wzrostów liczby firm sektora IT w Polsce. Na 5 wydziałach informatycznych lubelskich uczelni kształci się obecnie ponad 3 tysiące studentów, a ich mury opuszcza rocznie ponad 600 absolwentów kierunków informatycznych. W projekt zaangażowani są pracownicy Instytutu Informatyki UMCS – tłumaczy Łukasz Goś, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów UM Lublin (EM.K.)

Billennium S.A. to firma założona w 2003 r. przez Bartosza Łopińskiego i Mateusza Nomańczuka. Specjalizuje się w rozwoju i wdrażaniu nowych produktów i rozwiązań IT, które pomagają w optymalizacji i automatyzacji procesów biznesowych. Zatrudnia około 1000 doświadczonych specjalistów IT w 6 oddziałach w Polsce, a także w Indiach, Malezji i USA. W Lublinie znajduje się jej największe centrum usług, w którym pracuje ponad 400 osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here