Integrują przez zabawę

Na uczestników półkolonii (na zdjęciu z wicemarszałkiem województwa Zbigniewem Wojciechowskim) we wrześniowe weekendy czeka jeszcze wiele atrakcji

Wyjścia do kina i na basen, zajęcia językowe, konkurencje sportowe, zwiedzanie Lublina – to tylko kilka z atrakcji z jakich mogą korzystać uczestnicy projektu „Półkolonie letnie w małych miastach 2022 r.”. W sumie korzysta z nich 90 dzieci z Polski i Ukrainy, w tym także prawie 30 ze Świdnika.


Pierwszy turnus półkolonii trwał przez ostatni tydzień wakacji, w drugim uczestnicy będą spotykać się w każdą sobotę i niedzielę, aż do października. Miejscem spotkań jest Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku, gdzie na dzieci czekają warsztaty, zabawy, zajęcia z języka polskiego i angielskiego, wyjścia do kina, na basen i wiele innych.

Organizatorem półkolonii jest lubelskie Stowarzyszenie Aktywny Dialog.

– Pomysł na to działanie pojawił się dzięki otrzymanej informacji z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej o możliwości współpracy z Unicef Polska i Fundacją Wolność i Demokracja. Zgłosiliśmy się i udało się otrzymać środki na realizację dwóch turnusów półkolonii dla dzieci: 63 dzieci z Ukrainy i 27 dzieci polskich – mówi Jakub Gęca, wiceprezes Stowarzyszenia Aktywny Dialog.

Uczestników projektu rekrutowano poprzez dotarcie do ośrodków uchodźczych, ale także poprzez media społecznościowe.

– Natomiast jeśli chodzi o dzieci polskie skorzystaliśmy z pomocy Centrum Usług Społecznych ze Świdnika i radnego Marcina Megiera. Całość projektu finansowana jest ze środków Unicef za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja – dodaje J. Gęca. (w)