(1 marca) Myśliwi z Koła Łowieckiego nr 82 Dubelt spotkali się aby przeprowadzić coroczną inwentaryzację zwierzyny metodą „pędzeń próbnych”. Jedną grupę tworzą tak zwani „obserwatorzy” a druga to „naganiacze” o podobnej liczebności.
Stosując metodę pędzeń próbnych, zwierzynę liczy się na określonych powierzchniach, tak zwanych „miotach” (tj. obszarach lasu ok. 50 – 100 ha zbliżonych kształtem do prostokąta). Liczenie przebiega w następujący sposób: leśnicy i myśliwi losują pewne obszary lasu – mioty (ok. 10% pow. leśnej obwodu łowieckiego), następnie zwierzęta są pędzone przez naganiaczy od strony jednego z boków, a obserwatorzy zgromadzeni na pozostałych trzech bokach liczą wszystkie opuszczające miot zwierzęta, z określeniem płci i przybliżonego wieku. Następnie zebrane dane z użyciem metod statystycznych odnosi się do całej powierzchni obwodu łowieckiego, wyliczając zagęszczenie i liczebność poszczególnych gatunków.
Wiedza ta jest niezbędna do sporządzania Rocznych Planów Łowieckich (RPŁ). Plany łowieckie to nie tylko zaplanowanie wielkości odstrzałów i elementów zagospodarowania łowieckiego obwodów, ale także uwzględnienie wpływu liczebności zwierzyny na środowisko naturalne, uprawy rolne, szkody itp. Wyniki liczenia służą do zarządzania populacjami zwierzyny płowej oraz pomagają przewidzieć skalę niezbędnych zabiegów ochronnych, np. grodzenia upraw w celu ochrony sadzonek i młodych drzewek przed zgryzaniem i spałowaniem.
(4 marca) Przeprowadzono nocne liczenia przy użyciu kamer termowizyjnych. (m)