Inwestują w oświatę

Wakacje w pełni, uczniowie jeszcze przez miesiąc mogą cieszyć się labą, a budowlańcy uwijają się, by 1 września mogli wrócić do odnowionych szkół i przedszkoli. W Świdniku wakacyjne remonty trwają w niemal wszystkich placówkach.


Jak podaje miejski portal informacyjny Świdnik.pl, na przygotowanie placówek oświatowych do nowego roku szkolnego urząd miasta wyda prawie 2 mln zł.

– Mimo napiętego budżetu związanego z ogromną inwestycją, jaką jest budowa miejskich basenów, udało się zabezpieczyć środki dla szkół i przedszkoli. Wakacje to w nich najlepszy czas na wykonywanie niezbędnych prac, dlatego cieszę się, że wszystko poszło po naszej myśli – powiedział Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Dla Szkoły Podstawowej nr 3 w miejskim budżecie zapisano kwotę ok. 70 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na wymianę okien na drugim piętrze i fragmentu ogrodzenia. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 przeprowadzona zostanie modernizacja zasilania. W planach jest również unowocześnienie sieci internetowej; Zakupiony zostanie też serwer, który umożliwi prowadzenie dziennika elektronicznego. Remont czeka również szatnię. Wszystkie te prace będą kosztować ponad 270 tys. zł.

Prace remontowe nie ominął również Szkoły Podstawowej nr 5. Zaplanowano modernizację stacji uzdatniania wody basenowej (50 tys. zł) oraz wymianę najbardziej zniszczonych drzwi do klas (60 tys. zł). Placówkę czekają także roboty związane z zaadaptowaniem kilku pomieszczeń na potrzeby przedszkola. Na dokumentację przeznaczono 37 tys. zł, a prace budowlane pochłoną 1,1 mln zł.

Szkoła Podstawowa nr 7 otrzyma 60 tys. zł wsparcia. Placówka wykorzysta je na zakup sprzętu i wyposażenia dla ośmioklasistów. Chodzi m.in. o ławki i stoliki. Miasto stara się również o dotacje (150 tys. zł) z MEN na zakup pomocy dydaktycznych dla klas siedmio- i ośmioklasistów.

Wakacyjne remonty nie ominą również miejskich przedszkoli. W Przedszkolu nr 4 trwa remont instalacji elektrycznej na jednym z pięter (47 tys. zł.), w Przedszkolach nr 5 i 6 trwa wymiana parkietu w salach, co łącznie będzie kosztować 62 tys. zł, a w Przedszkolu nr 7 odnowione zostaną frontowe drzwi i klatka schodowa. (opr. w)