Inwestycyjny boom ma trwać

Dokończenie budowy al. NSZZ „Solidarność”, budowa ulic Witosa, Drewnianej, Działkowca, Wiejskiej, budowa hali przy ZSO nr 1, remonty obiektów sportowych przy szkołach i przygotowania do budowy Multifunkcyjnego Centrum Rozwoju – to tylko niektóre z inwestycji, jakie znalazły się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta Świdnik. W sumie na inwestycje ratusz chce przeznaczyć ok. 70 mln zł.


– Chcemy utrzymać ten trend inwestycyjny, który trwa od 2019 roku – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju. – Przypomnę, że w roku 2019 na inwestycje przeznaczyliśmy w budżecie ok. 70 mln zł. W tym roku była to kwota ok. 90 mln zł, a w kolejnym będzie to również 70 mln zł. To są ogromne środki, jak na miasto, gdzie do tej pory na inwestycje przeznaczane było 15 mln zł.

Liczymy, że przyniesie to zamierzony cel, którym jest oczywiście rozwój miasta i zwiększenie komfortu życia mieszkańców. Głównie stawiamy na infrastrukturę drogową, która pozwala też rozwijać się Strefie Aktywności Gospodarczej, czy budownictwu wielomieszkaniowemu. Jeśli liczba mieszkańców w mieście się zwiększa to znaczy, że miasto się rozwija, a taki trend obserwujemy.

W projekcie budżetu znalazły się m.in. takie zadania jak budowa Multifunkcyjnego Centrum Rozwoju (hala sportowa) – 14,6 mln zł, budowa placu zabaw przy ul. Kopernika – 300 tys. zł, budowa placu zabaw przy ul. Kopera – 200 tys. zł, aranżacja terenu zielonego na terenie kompleksu Park Avia – 100 tys. zł, modernizacja skate parku przy SP 5 – 60 tys. zł. Ujęto w nim także 23 inwestycje drogowe łącznie opiewające na kwotę blisko 24 mln zł, w tym m.in. budowę ulic Drewnianej (6,25 mln zł), al. NSZZ „Solidarność” (II etap od ul. J. Hryniewicza do Kusocińskiego, 3,6 mln zł), modernizacja ul. Okulickiego (2,3 mln zł) oraz Skarżyńskiego (1,25 mln zł).

– Kluczowe inwestycje to oczywiście drogi. Dalej będziemy realizować program gruntówek, a główne ulice, te najczęściej uczęszczane i przy których mieszka najwięcej mieszkańców, będą budowane w pełnej infrastrukturze. Liczymy, że na początku roku otrzymamy pozwolenie na budowę na ulice: Witosa (ok. 900 tys. zł), drugi etap Solidarności, Wiejską (ok. 760 tys. zł), Działkowca (ok. 335 tys. zł) i Drewnianą. Z tym, że ukończenie tych inwestycji może przypaść na koniec 2021 roku lub początek 2022. Przewidujemy też wiele remontów, a w ciągu roku, kiedy będą pojawiać się oszczędności czy dodatkowe środki, na pewno będziemy sukcesywnie włączać do budżetu kolejne inwestycje – mówi M. Dmowski.

Wiceburmistrz przyznaje, że kilka zadań inwestycyjnych, a co za tym idzie także kilka milionów złotych trzeba było przenieść do kolejnego budżetu z tegorocznego, bo przez pandemię, wykonawcy mieli problemy z załatwieniem niektórych formalności, a to przełożyło się na opóźnienie w realizacji inwestycji. Tak jest np. z budową dworca przesiadkowego.

– Spory nacisk kładziemy również na placówki oświatowe. Planujemy budowę hali sportowej przy ZSO nr 1, o którą zabiegali rodzice, a także modernizację obiektów sportowych w SP nr 3, 5 i 7 oraz szereg mniejszych modernizacji np. w przedszkolach – dodaje M. Dmowski. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here