IPhony dla VIP-ów Straży Granicznej

Nadbużański Oddział Straży Granicznej zamówił przed Mikołajkami nowe smartfony dla kadry kierowniczej i funkcjonariuszy. Choć dla jednych wybór popularnych IPhonów to fanaberia, sami pogranicznicy zapewniają, że chodzi o tak potrzebny w ich pracy duży ekran oraz poufność i bezpieczeństwo danych.

Już na wstępie, w zapytaniu ofertowym, zastrzeżono, że w kręgu zainteresowania NOSG pozostają jedynie konkretne modele: warty ponad 3 tysiące złotych IPhone 8 plus (2 szt.), ponad 2 tysiące złotych IPhone 7 (10 szt.) oraz Samsung Galaxy A6 za około tysiąc złotych (36 szt.). To dość drogie aparaty, jak na telefony służbowe dla funkcjonariuszy opłacane z publicznej kasy. Nic dziwnego zatem, że wybór modeli z „wyższej półki” może zaskakiwać. Rzecznik prasowy NOSG nie widzi w tym jednak nic niestosownego.

– Wszechstronność oraz użyteczność smartfonów powoduje, że funkcja telefonu jako aparatu telefonicznego jest marginalna, a samo urządzenie traktowane jest bardziej jako terminal dostępowy. Do zapytania ofertowego wybrano modele producentów smartfonów oferujących wysoki poziom zabezpieczeń, umożliwiających bezpieczną (szyfrowaną) wymianę informacji pomiędzy użytkownikami. Nie bez znaczenia jest wybór producenta, a w konsekwencji praktyk stosowanych przez producentów urządzeń mobilnych wpływających na poufność i bezpieczeństwo danych – mówi por.

SG Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Wszystkie urządzenia mają podobne parametry, a te „z wyższej półki” cechują się większym ekranem, co zdecydowanie polepsza możliwości oraz ergonomię pracy w aplikacjach o wysokim stopniu szczegółowości. W związku z czym przeznaczone zostaną do pracy z aplikacjami o większych wymaganiach technicznych.

Mimo wszystko bez problemu znaleźliśmy modele telefonów z dużym wyświetlaczem o przekątnej około 6 cali i pamięcią 64 GB o połowę tańsze od tych, których życzy sobie NOSG. Czy zatem nie chodzi tylko o fanaberię kadry kierowniczej i chęć posiadania prestiżowych IPhonów?

– Rozdzielnik smartfonów wykonywany jest pod kątem charakteru czynności realizowanych przez funkcjonariuszy i pracowników NOSG. Obecnie w NOSG wykorzystywanych jest około 470 telefonów komórkowych. Wśród nich znajdują się urządzenia większości znanych producentów, o zróżnicowanych parametrach technicznych. Rozdzielane są one zgodnie z potrzebami użytkowników i realizowanymi przez nich zadaniami służbowymi – kwituje por. Sienicki.

Oferty złożyło 11 firm. Ostatecznie jednak NOSG zrezygnował z dwóch najdroższych IPhonów (za które potencjalni dostawcy żądali od około 6,6 do 7,5 tys. zł) na rzecz pozostałych aparatów. Poznańskiemu przedsiębiorstwu pogranicznicy zapłacą 21 119,1 zł za IPhony 7, a warszawskiej firmie – 35 208 zł za Samsungi. (pc)