Jak bezpiecznie wypoczywać

Uczniowie już czekają na zimową przerwę w nauce. Wcześniej warto się jednak dowiedzieć jak bezpiecznie korzystać z wolnych dni. Od ubiegłego tygodnia o zagrożeniach z najmłodszymi uczniami rozmawiają policjanci.
Akcja „Bezpieczne Miasto – Bezpieczne Ferie” rozpoczęła się 5 stycznia. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Forum Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych
Lider Forum”. Od minionego czwartku policjanci odwiedzają dzieci w świdnickich szkołach. Ich zadaniem jest opowiedzenie najmłodszym uczniom o sytuacjach, które mogą być dla nich niebezpieczne podczas feryjnego wypoczynku.
Podczas pierwszych zajęć uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 bardzo chętnie włączali się w dyskusję. Okazało się, że najmłodsi dużo wiedzą o bezpieczeństwie na drodze czy podczas jazdy rowerem. Asp. Radosław Lorek ze świdnickiej policji opowiadał im również o tym, w jaki sposób należy zachowywać się na lodowisku czy na stoku narciarskim.

– Chcemy, aby dzieci otrzymały przed feriami wiedzę na temat bezpiecznego wypoczynku. Jej przekazaniem zajęli się specjaliści z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdniku, która bardzo chętnie włączyła się z naszą akcję – mówi Józef Drozd, prezes stowarzyszenia „Lider-Forum”.
Nad zajęciami pierwszej grupy uczniów czuwały wicedyrektor ZSO nr 1 Magdalena Skwarczyńska-Zuch i nauczycielka Aleksandra Morawska. Na zakończenie dzieci otrzymały podświetlane gadżety do swoich tornistrów, które mają sprawić, że najmłodsi będą widoczni na drodze. Prezenty dla uczniów ufundowała firma RK Niedziałek.

Zajęcia w SP nr 4 były dopiero początkiem całego cyklu. W tym tygodniu organizatorzy akcji razem z przedstawicielem policji odwiedzą Szkołę Podstawową nr 3 (9 stycznia), Szkołę Podstawową nr 7 (11 stycznia) i Szkołę Podstawową nr 5 (11 stycznia).
(kal)