Jak chronić motocykl przed kradzieżą

Wraz z liczbą zarejestrowanych motocykli rośnie także współczynnik kradzieży. To prawdziwa zmora motocyklistów. Stosowane zabezpieczenia nie zawsze okazują się skuteczne. Każdy właściciel jednośladu musi mieć się na baczności. W jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć swoją maszynę pzed potencjalnymi kradzieżami? Jak skutecznie chronić motocykl przed kradzieżą

Standardowym stosowanym zabezpieczeniem większość motocykli jest blokada kierownicy. Niestety złamanie tego zabezpieczenia, to dla doświadczonego złodzieja żaden problem. Wiedzą o tym również producenci, którzy wyposażają motocykle w immobilisery. To elektroniczny system zabezpieczeń, polegający na wysłaniu sygnału przez kluczyk do mechanizmu zamontowanego przy stacyjce. Odczytany poprawny kod uruchomi naszą maszynę. Jest to skuteczniejsze zabezpieczenie niż łańcuch, bądź kłódka, ale w sytuacji zorganizowanej kradnącej jednoślady dysponującej samochodem dostawczym, to żadna przeszkoda. Warto dodatkowo przypiąć nasz motocykl do czegoś solidnego, np. latarni, rury czy też innego jednośladu w trakcie wyprawy czy zlotu.

Utrudnij życie złodziejom!

Każdy rodzaj zabezpieczenia może sprawić, że amator cudzej własności zrezygnuje z próby kradzieży. Kolejne sekundy, które straci na złamanie zabezpieczeń powodują wzrost ryzyka i przyłapania na gorącym uczynku. Producenci zasypują sklepy masą solidnych kłódek i łańcuchów, które są skonstruowane ze specjalnego tworzywa i zabezpieczone przed rozwierceniem, jednak ich cena sięga nawet kilkuset złotych. Równie solidnym zabezpieczeniem jest U-lock, czyli pręt przytwierdzający w kształcie litery „U”. Zapina się go możliwie ciasno, aby ograniczyć przestępcy dostęp i nie mógł użyć nożyc do metalu. Warto pamiętać, że stosowanie łańcucha może uszkodzić naszą maszynę. Jego ciągłe odpinanie i przypinanie może porysować elementy motocykla.

Blokada tarczy hamulcowej z alarmem dźwiękowym

Powszechnym zabezpieczeniem jest DiscLock, który stanowi blokadę tarczy hamulcowej. Tego typu blokady wyposażone są często w alarmy dźwiękowe, które po wykryciu ruchu emitują głośny sygnał. Zwykle złodziej nie ryzykuje zwrócenia na siebie uwagi i rezygnuje z próby rozbrojenia wyjącego urządzenia. Bardziej zaawansowanym technicznie zabezpieczeniem jest radiowy system lokalizacji. W momencie kradzieży motocykla, właściciel dzwoni na policję, a funkcjonariusze rozpoczynają działanie mające na celu uchwycenie przestępcy. To bardzo drogie, ale skuteczne zabezpieczenie. Systemu radiowej lokalizacji nie można zagłuszyć, jak czasem sygnał GPS.