Jak czytać oznaczenia na oponach?

Wybór opon może okazać się czasochłonny, ponieważ zapoznać musimy się z jej wszystkimi parametrami. W tym celu koniecznie należy zwrócić uwagę na oznaczenia umieszczone na gumach. Dzięki temu dowiemy się, czy opona posiada odpowiedni rozmiar, a także jakie są ograniczenia dotyczące prędkości czy data jej produkcji. Kiedy jednak przyjrzymy się oznaczeniom z bliska, podane cyfry i litery mogą niewiele nam mówić. Jak zatem czytać oznaczenia na oponach?

Rozmiar opony

Zanim zaczniemy rozglądać się za nowymi oponami, musimy sprawdzić, jakiego właściwie rozmiaru potrzebujemy. Najczęściej spotykany z nich to 205/55 R16, chociaż równie często spotkamy się z rozmiarem 85/65R15, który jest charakterystyczny dla opon Dębica Nawigator 2. Jeśli jednak jeździmy suvem, to może się okazać, że rozmiar będzie nieco inny. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, możemy sprawdzić rozmiar na dotychczasowej oponie bądź poszukać oznaczenia jej rekomendowanego rozmiaru, zazwyczaj znajdziemy je na drzwiach kierowcy lub przy wlewie paliwa. Co właściwie oznacza rządek cyfr przemieszanych z literami? Pierwsza wartość składająca się z trzech cyfr to szerokość przekroju, kolejne dwie liczby umieszczone po ukośniku to wysokość profilu, a liczba stojąca po literce “R” oznacza wielkość cali felgi, a dokładniej mówiąc jej obręczy.

Indeks prędkości i nośności

Nietrudno się domyślić, że indeks prędkości oznacza maksymalną prędkość samochodu dla danego ogumienia. Oznaczony jest zazwyczaj literą, a przypisaną jej wartość możemy odczytać w służącej do tego tabeli. Dla przykładu litera T oznacza, że dopuszczalna prędkość opony wynosi 190 km/h. Indeks nośności informuje zaś o maksymalnym obciążeniu, jakie jest dopuszczalne podczas jazdy na wybranym ogumieniu. Co ważne, jeśli bierzemy pod uwagę opony letnie, to bezwzględnie musimy stosować się pod tym względem do zaleceń producenta, nieco inaczej jest przy oponach zimowych, gdzie dopuszczalne są niewielkie odstępstwa od normy. Indeks nośności wyraża się cyframi i także należy go odczytać z tabeli, zazwyczaj podany jest wraz z indeksem prędkości. Oznaczenie Q80 oznaczać będzie, że możemy rozwinąć prędkość 160 km/h, a maksymalne obciążenie pojazdu wynosi 450 kg, zaś w przypadku popularnych opon Dębica Frigo, gdzie spotkamy się z oznaczeniem 99 H, rozwiniemy prędkość do 210 km/h, a indeks nośności będzie wynosić 775 kg.

Inne, przydatne informacje

Z pewnością kupującego zainteresuje data produkcji opony. Oznaczenie odnoszące się do tej informacji znajdziemy na końcu numeru DOT (numer zabezpieczenia Departamentu Transportu) w postaci 4 cyfr. Przeważnie data produkcji umieszczona jest również na obwolucie. Co więcej, dodatkowe oznaczenie w postaci symbolu E4 oznacza, że opona na europejską homologację. Na oponie umieszczony jest także zazwyczaj napis “LEFT/RIGHT”, dzięki czemu wiemy, jak należy je zamontować.

Opony Dębica – świetny wybór w rozsądnej cenie

Kiedy wiemy już jak czytać oznaczenia na oponach, możemy zacząć przeglądać modele, które nas interesują. Szukając dobrej jakości opon, warto przyjrzeć się bliżej oponom Dębica – https://www.sklepopon.com/opony/debica. To polska marka, która jest częścią koncernu Goodyear, a więc jednego z liderów na rynku opon. W jej ofercie znajdziemy zarówno opony letnie, zimowe, jak i całoroczne dedykowane do niemal każdego typu pojazdu, w tym cięższych samochodów typu SUV. Dlaczego warto w nie zainwestować? Charakteryzuje je bowiem dobra przyczepność, nawet podczas wysokich prędkości, a także wzmocniona konstrukcja. Nie musimy więc sięgać po propozycje od zagranicznych firm. Nasza rodzima radzi sobie pod tym względem zaskakująco dobrze.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here