Jak Feniks z popiołów

Lubelski ratusz ogłosił przetarg na odbudowę dachu Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie, który doszczętnie spłonął w sierpniu tego roku. Na inwestycję zarezerwowano ponad 9 milionów złotych.


Potężny pożar, który zniszczył budynek DPS im. Matki Teresy z Kalkuty przy ul. Głowackiego, wybuchł w nocy z 31 sierpnia na 1 września. Tylko dzięki szybkiej akcji strażaków, pracowników, a także przybyłych na pomoc mieszkańców, udało się ewakuować wszystkich podopiecznych i nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Ogień strawił cały, będący świeżo po remoncie, dach budynku.

Podczas akcji gaśniczej uszkodzeniu uległy również niższe kondygnacje. Obiekt został wyłączony z użytkowania, a pensjonariusze przeniesieni do innych DPS-ów. Choć straty były ogromne, (wstępnie oszacowano je na ponad 10 mln zł), prezydenta Krzysztof Żuk, od razu zapowiedział, że DPS przy ul. Głowackiego zostanie odbudowany. Przed tygodniem miasto ogłosiło przetarg na realizację I etapu – odbudowę dachu, wykonanie wszystkich niezbędnych instalacji, w tym solarnej, i dostosowania budynku do wymagań przeciwpożarowych.

Na oferty ratusz czeka do 9 grudnia br. Termin zakończenia prac wyznaczony został na kwiecień przyszłego roku. W planach są już kolejne przetargi na dalszą część remontu, m.in. wykonanie nowej klatki schodowej, windy i malowanie ścian. Do DPS– u na Głowackiego pensjonariusze mają wrócić wiosną 2021 roku. Ponad połowa kosztów odbudowy zostanie pokryta z ubezpieczenia budynku. Miasto w przyszłorocznym budżecie przewidziało na ten cel 9,44 mln złotych.

Emilia Kalwińska