Jak korzystać z samochodu hybrydowego zimą?

Niskie temperatury są wymagające dla każdego pojazdu, także dla samochodów hybrydowych i elektrycznych. Wystarczy jednak wprowadzić do codziennego użytkowania kilka zasad, by móc w pełni korzystać z auta z napędem hybrydowym przy każdej pogodzie, nawet gdy temperatura spada poniżej zera. Ekspert Seata radzi, w jaki sposób zaoszczędzić energię, aby móc dłużej jeździć w trybie elektrycznym zimą.

1. Ładuj akumulator, gdy samochód wciąż jest rozgrzany

Niskie temperatury mogą negatywnie wpłynąć na zasięg pojazdu w trybie elektrycznym. Jednak nowoczesne systemy obsługi akumulatora zarządzają energią w taki sposób, aby zminimalizować niepożądany efekt. – Zimno może obniżyć wydajność akumulatora, co ma związek z procesami elektrochemicznymi zachodzącymi wewnątrz ogniw litowo-jonowych – tłumaczy Francesc Sabaté, szef działu rozwoju systemów energetycznych Seata. – Gdy na zewnątrz utrzymuje się mróz, najlepiej ładować samochód w zamkniętym pomieszczeniu od razu po zakończeniu jazdy, gdy akumulator jest wciąż rozgrzany. Poprawia to efektywność całego procesu.

2. Ogrzej wnętrze pojazdu przed wyruszeniem w drogę

Nie ma idealnej temperatury do podróżowania samochodem – każda pogoda wpływa na jego funkcjonowanie w taki czy inny sposób. Jednak komponenty elektryczne działają najefektywniej w temperaturze 21,5°C-22°C. – Jest sposób na to, aby osiągnąć odpowiednie dla hybrydowego układu napędowego warunki bez skracania zasięgu w trybie elektrycznym. Najlepiej na kilka minut przed wyruszeniem w drogę, gdy samochód wciąż pozostaje podłączony do zasilania, uruchomić ogrzewanie lub zdalnie aktywować funkcje podgrzewania siedzenia i kierownicy za pomocą aplikacji Seat Connect – radzi Sabaté. – W ten sposób w chwili, gdy wsiądziesz do pojazdu, we wnętrzu będzie panowała przyjemna temperatura, a akumulator pozostanie w pełni naładowany w momencie rozpoczęcia podróży.

3. Uruchamiaj samochód w trybie spalinowym

W bardzo zimne dni należy podłączyć zaparkowany samochód do zasilania, dzięki czemu będzie można rozgrzać samochód, a jednocześnie akumulator, przed odjazdem.

4. Jedź płynnie

Płynna jazda to klucz do zmniejszenia zużycia paliwa. W przypadku samochodów hybrydowych odpowiedni styl prowadzenia pojazdu zimą jest tym bardziej koniecznością, że silnik elektryczny dysponuje pełną mocą już od chwili uruchomienia. Co więcej, płynna jazda pomaga uzupełniać energię dzięki hamowaniu odzyskowemu. – Kiedy zdejmujesz nogę z pedału hamulca, energia kinetyczna pozyskana w procesie hamowania jest zamieniana w energię elektryczną, z której korzysta później akumulator – tłumaczy Sabaté. Dzięki temu wydłuża się zasięg samochodu hybrydowego w trybie elektrycznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here