Jak kręcić to w Lublinie

Na Starym Mieście kręcono m.in. efektowne sceny ulicznych rozruchów w Warszawie w 1905 roku

Ulice i zaułki lubelskiej starówki po raz kolejny zamieniły się plan filmowy. Tym razem przez cztery dni (5-8 maja) kręcono u nas zdjęcia do nowego serialu historycznego „Ziuk. Młody Piłsudski”, którego emisję jesienią rozpocznie TVP 1. Lublin „udawał” Warszawę, Wilno i Kraków.


Filmowcy są już po 123 dniach zdjęciowych w całej Polsce. Serial kręcili m.in. w Przemyślu, który z powodzeniem udawał Wilno. Na lubelskim Starym Mieście nagrywane były m.in. sceny ulicznych rozruchów w Warszawie w 1905 roku. – To duża scena kaskaderska, w której bierze udział 20 najlepszych kaskaderów z Polski i zagranicy – podkreśla Łukasz Borkowski z Lubelskiego Funduszu Filmowego. Cały, 13-odcinkowy serial, wejdzie na ekrany TVP już we wrześniu.

Będzie to opowieść o mniej znanym okresie życia Józefa Piłsudskiego, jednego z ojców niepodległej Polski, jej pierwszego przywódcę i marszałka. Produkcja powstaje według scenariusza napisanego przez Jarosława Sokoła i Ewę Wencel. Film reżyseruje Jarosław Marszewski. – Bez Lublina nie da się już robić filmów historycznych w Polsce. To naturalny wybór dla każdego filmowca, który interesuje się tematyką historyczną – podkreśla Jarosław Sokół, producent kreatywny filmu. – W obsadzie mamy świetnych aktorów z castingu.

Główną rolę – młodego Piłsudskiego zagrał nieznany jeszcze na dużym ekranie Grzegorz Otrębski. Grają też aktorzy tacy, jak Karol Pocheć z Teatru Narodowego, Mariusz Kilian gwiazda teatrów we Wrocławiu i Ewa Wencel, która w kilku odcinkach gra ciotkę Piłsudskiego – dodaje Sokół. W serialu pojawią się też elementy fikcyjne, choć, jak podkreślają filmowcy, starają się wiernie podążać historycznym tropem.

– Zaczynamy od zsyłki na Sybir a kończymy napadem na pociąg w Bezdanach. Mamy po drodze m.in. wyjazd do Tokio czy konflikt z Dmowskim – dodaje producent. Jeżeli serial dobrze się przyjmie, najprawdopodobniej doczeka się kontynuacji. Wszystko zależy od zleceniodawcy, czyli TVP.

– Chcieliśmy początkowo zrobić zamkniętą całość, ale w trakcie kręcenia filmu pojawił się też pomysł na drugą serię serialu. Wtedy można by opowiedzieć lata 1908 -1914, czyli również bardzo mały okres w życiu Piłsudskiego, do wymarszu I kadrowej – podkreśla Jarosław Sokół.

Zdjęcia do serialu kręcone były w Lublinie m.in. na Archidiakońskiej, Dominikańskiej, Jezuickiej, na Rynku i Cerkiewnej oraz na Rybnej, Noworybnej, uliczce Ku Farze i placu Rybnym. Pilotażowy odcinek fabularnego serialu „Ziuk. Młody Piłsudski” widzowie TVP 1 mogli oglądać na ekranie telewizorów 11 listopada 2018 roku, w stulecie odzyskania niepodlegości.

Emilia Kalwińska