Jak planować, to z rozmachem

Modernizacja ulic na osiedlu Żwirki i Wigury być może zacznie się jeszcze w tym roku. Prawdopodobnie jako pierwsza zostanie wyremontowana ulica Zygmunta Puławskiego

Nie dla trzech, jak wstępnie zapowiadano, a dla wszystkich sześciu ulic osiedla Żwirki i Wigury jeszcze w tym roku zostanie opracowana dokumentacja projektowa przebudowy. Mieszkańcy liczą, że w tym roku uda się wykonać choć jedną z ulic.


Mieszkańcy osiedla Żwirki i Wigury w Świdniku od dawna dopominają się o rewitalizację osiedlowej infrastruktury, w pierwszej kolejności lokalnych uliczek, które budowano jeszcze w latach 70., głównie w czynie społecznym. Mieszkańcy postanowili coś z tym zrobić. Z inicjatywy dwóch z nich – Pawła Łuciuka i Grzegorza Grudnia – powstał Komitet Rewitalizacji Osiedla Żwirki i Wigury. Obaj panowie przygotowali petycję, w której zwrócili się do władz miasta o kompleksową odnowę osiedla.
W piśmie poskarżyli się również na brak kanalizacji burzowej, co przy opadach skutkuje zalewaniem posesji wzdłuż niżej położonej ulicy Matejki, a także zwrócili uwagę na brak chodników i miejsc parkingowych oraz przestarzałe i awaryjne latarnie. Pismo podpisało 171 mieszkańców.
Proponowany przez autorów petycji harmonogram zakładał, że w tym roku miasto wykona dokumentację techniczną potrzebną do remontu ulic, a w latach 2019-2020 zrealizuje projekt. W sprawę zaangażował się także radny Marcin Dmowski.
– Spotkałem się z mieszkańcami i wysłuchałem ich opinii. Uważam, że to ciekawa inicjatywa i na pewno będę ją wspierał. Cieszę się, że przyszli z tym do mnie. Takie sprawy powinny trafiać do radnych – mówił nam Dmowski.
Wniosek udało się włączyć do budżetu na 2018 rok, ale nie do końca w takim kształcie, jak chcieli tego mieszkańcy. Magistrat zaplanował, że w 2018 roku zostanie przygotowana dokumentacja na przebudowę połowy z ulic, a dokładnie Puławskiego, Matejki i Szopena.
Mieszkańcy przyznawali, że są zadowoleni, że ich działanie przyniosło jakikolwiek skutek, ale woleliby, aby wszystkie ulice zaprojektować jednocześnie. Miasto wysłuchało tych próśb.
– Na projekt przebudowy ulic miasto zarezerwowało 300 tys. zł. Okazało się, że w zaplanowanej kwocie uda się opracować projekt przebudowy wszystkich ulic. Zadanie zostanie poszerzone o Willową, Kwiatową i Miłą. Życzyłbym sobie, aby choć jedną z tych ulic udało się wykonać jeszcze w tym roku, ale – jak wiemy – będzie to zależało od budżetu, także od innych inwestycji – mówi M. Dmowski.
Niebawem mieszkańcy os. Żwirki i Wigury będą mieli kolejny powód do zadowolenia – jest szansa, że przy ul. Puławskiego stanie plac zabaw.
– Wystąpiłem do UM z prośbą o wskazanie lokalizacji, gdzie na osiedlu Żwirki i Wigury lub Adampola taki plac mógłby powstać. Poinformowano mnie, że właśnie przy Puławskiego jest kawałek miejskiego terenu, który mógłby się nadawać pod taką inwestycję – mówi radny. Pomysł najprawdopodobniej zostanie zgłoszony do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. (w)