Jak przygotować się na zimowy wyjazd

Rozpoczął się okres wyjazdów na ferie zimowe. To czas wymagający szczególnej uwagi od kierowców. Śliska nawierzchnia, utrudnione warunki na drodze czy oblodzone szyby to tylko część drogowych wyzwań. Jak bezpiecznie podróżować w takich warunkach radzi Radosław Jaskulski ze Skoda Auto Safety.

Czy warto zmieniać opony całoroczne zimą?

Faktem jest, że producenci opon cały czas ulepszają swoje technologie opon całorocznych, jednak o tej porze roku zdecydowanie zaleca się wymianę ogumienia na zimowe. – Kierowcy zastanawiają się, kiedy należy dokonać wymiany opon, często czekając aż do momentu pojawienia się pierwszych opadów śniegu.

Tymczasem głównym wyznacznikiem informującym o konieczności zmiany ogumienia powinna być temperatura. Jeśli widzimy, że spada ona poniżej 7 stopni Celsjusza, powinniśmy niezwłocznie zadbać o zmianę opon. Dzięki temu zima nas nie zaskoczy, a my zadbamy o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i pozostałych uczestników ruchu – mówi Radosław Jaskulski, trener Skoda Auto Safety.

Jak zadbać o dobrą kondycję pojazdu?

Nie tylko opony mają bezpośredni kontakt z trudnymi zimowymi warunkami. Niska temperatura może znacząco wpłynąć na sprawność naszego akumulatora, dlatego przed wyruszeniem w drogę należy udać się do warsztatu i sprawdzić jego stan. Ze względu na jego obniżoną pojemność zimą, wcześniejsze testy, również ładowania, pozwolą wyeliminować ewentualne problemy.

Oprócz akumulatora koniecznie należy zweryfikować stan płynów eksploatacyjnych. Bardzo istotnym jest test sprawdzający temperaturę zamarzania płynu chłodniczego. Jeśli doprowadzi się do jego zamarznięcia, może on poważnie uszkodzić silnik i uniemożliwić dalszą jazdę.

Wskazówki na śnieżną pogodę

Niska temperatura potrafi zaskoczyć nie tylko podczas jazdy, ale jeszcze przed uruchomieniem pojazdu. Zimą pomocny będzie odmrażacz, dzięki któremu z łatwością można poradzić sobie z zamarzniętym zamkiem. Niezbędnym elementem wyposażenia jest także skrobaczka do szyb, którą w niemal wszystkich modelach Skody ukryto po wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa. To nie jest jednak jedyne ułatwienie, jakie oferuje czeska marka.

Zimową porą warto mieć pod ręką parasol, który umiejscowiony został w wewnętrznej części drzwi kierowcy i w zależności od wersji jest dostępny w standardowym lub opcjonalnym wyposażeniu. Z kolei w długie, zimowe wieczory z pewnością przyda się latarka znajdująca się w bagażniku, która jest standardowym wyposażeniem między innymi Skody Kamiq w wersji Ambition. Przed wejściem do auta należy również sprawdzić stan wycieraczek. O tej porze roku na szybach samochodowych osadza się zdecydowanie więcej wilgoci, a zużyte wycieraczki nie są w stanie jej odpowiednio odprowadzić.

Zakup nowych piór wiąże się z niewielkim kosztem, a znacząco poprawi komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. – Często pomijaną, ale ważną kwestią jest wymiana dywaników wewnątrz samochodu. Zwykły dywanik przepuszcza wodę, którą wnosimy do auta w postaci śniegu na butach.

Ta zatrzymuje się w materiałowych elementach i przyczynia się do zwiększenia poziomu wilgoci wewnątrz pojazdu, co z kolei stwarza problem zaparowanych okien przy ogrzewaniu. Gumowe dywaniki nie tylko pomogą nam z wilgocią, ale także umożliwią łatwiejsze utrzymanie czystości wnętrza – dodaje Jaskulski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here