Jak rodzić, to w Świdniku

W trakcie pierwszych miesięcy nowego roku w świdnickim szpitalu przyszło na świat 170 dzieci. Zanosi się na pobicie ubiegłorocznego rekordu, kiedy w SP ZOZ w Świdniku urodziło się blisko 950 dzieci.


– Na przestrzeni ostatnich 10 lat u nas rzeczywiście przybywa porodów – potwierdza Jacek Kamiński, dyrektor świdnickiego szpitala. – Ostatnio jest ich więcej w całej Polsce, ale w porównaniu do innych szpitali powiatowych jesteśmy jednym z liderów. W podobnych do naszej placówkach na świat przychodzi zazwyczaj 300-400 noworodków w skali roku. U nas przez 2017 rok porodów było ok. 950.
Ten rok zaczął się również bardzo dobrze. Tylko w styczniu na oddziale położniczym Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świdniku na świat przyszła setka noworodków. W lutym było ich 70.
Jak wyjaśnia J. Kamiński, świdnicka porodówka jest chętnie wybierana przez pacjentki nie tylko z powiatu świdnickiego, bo cieszy się dobrą opinią.
– Narodziny dziecka to szczególny moment. Ważne są wówczas poczucie bezpieczeństwa, profesjonalizm, fachowa opieka pielęgniarek, położnych i lekarzy. Pacjentki mogą na to u nas liczyć. Co więcej, nasz oddział położniczy jest bardzo kameralny, rodzinny i zapewnia dobre warunki. Już po porodzie panie również mogą liczyć na wsparcie, także w nauce karmienia piersią. Co ważne, nasz oddział posiada także drugi stopień referencyjności. Mogą rodzić tu panie, których ciąża jest zagrożona – wyjaśnia dyrektor.
U sporej grupy noworodków zaraz po urodzeniu w SP ZOZ w Świdniku wykonywane są badania przesiewowe, a kiedy trzeba, także USG główki, brzucha czy echokardiografia. Pozwala na to nowoczesny sprzęt, pozyskany m.in. dzięki unijnym środkom i wsparciu WOŚP.
– Ta diagnostyka przeprowadzona już po urodzeniu pozwala „wychwycić” to, co nie było możliwe do rozpoznania jeszcze w czasie ciąży – wyjaśnia dyrektor.
Pacjentki oddziału położniczego to nie tylko mieszkanki Świdnika i powiatu. Przyjeżdżają tu także panie z okolicznych powiatów, a także z Lublina.
– Zdajemy sobie sprawę, że zawsze można coś poprawić, ale zawsze miło jest mi słyszeć dobre opinie naszych pacjentek albo widzieć w internecie wpisy, że polecają nasz oddział innym paniom. Staramy się dbać o mamy, aby czuły się bezpieczne i miały dobre warunki Niż demograficzny to problem. Najwyższy czas, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci – kończy J. Kamiński. (w)