Jak ryby w sieci…

Jak załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu? Jak bezpiecznie korzystać z internetowego konta bankowego? Jak ułatwiać sobie życie korzystając z internetu? Odpowiedź na te i wiele innych pytań poznają uczestnicy projektu, przygotowanego przez świdnicki ratusz. Nabór chętnych ruszy niebawem.


Podczas ostatniej sesji miejscy radni przegłosowali uchwałę w sprawie przystąpienia Świdnika do realizacji projektu „Rozwój kompetencji cyfrowych”. Jak tłumaczą urzędnicy, jego głównym założeniem jest rozwój tzw. kompetencji cyfrowych, w tym zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z internetu oraz e-usług publicznych.

– Projekt adresujemy do osób, które mają małą wiedzę z zakresu e-usług oraz tych, które chcą rozwijać swoje kompetencję w tym zakresie. W praktyce oznacza to, że nasi mieszkańcy będą mogli wziąć udział w 20-godzinnych szkoleniach związanych właśnie z e-usługami. Sami będą mogli określić, co dokładnie ich interesuje i wybrać któryś z zaproponowanych tematów szkoleń – mówi Karolina Fijałkowska z Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Świdnik.

Mieszkańcy będą mogli wybierać spośród następujących tematów: „Mój biznes w sieci”, „Moje finanse i transakcje w sieci” oraz „Działam w sieci społecznościowej”.

– Założyliśmy, że z projektu skorzystają osoby po 35. roku życia. Z naszych obserwacji wynika, że właśnie ta grupa potrzebuje wsparcia – dodaje K. Fijałkowska.

Realizacja projektu ruszy jesienią tego roku i potrwa kilka miesięcy. Wiadomo już, że szkolenia będą odbywały się w Szkole Podstawowej nr 3. Szkolenie będzie realizowane w ramach projektu granatowego „Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców gmin Polski Południowo-Wschodniej” z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Szkolenia będą kosztować 15 tys. zł i w całości zostaną zrealizowane w ramach przyznanego dofinansowania. (w)