Jak słuchać muzyki w samochodzie

Muzyka pełni dla wielu osób ważną rolę w podróży. Skoda wychodzi naprzeciw potrzebom kierowców i wprowadziła w swoich modelach wiele nowych funkcji, dzięki którym można dostosować płynące z głośników dźwięki do swoich indywidualnych upodobań.


Funkcja Focus

Niektóre modele Skody posiadają systemy nagłośnienia z funkcją Focus. Dzięki niej można dostosować dźwięk w zależności od tego, ile osób znajduje się w samochodzie. Można ustawić nagłośnienie dla całego auta, tylko dla kierowcy oraz jedynie dla przednich lub tylnych siedzeń. Funkcja ta dostosowuje dźwięk tak, aby np. kierowca znalazł się pośrodku sceny akustycznej. Zwykle oznacza to, że osoba prowadząca auto słyszy głos wokalisty bezpośrednio przed sobą, a instrumenty rozmieszczone są symetrycznie wokół niej.

Korzystniej połączyć się kablem czy bezprzewodowo?

Główną rolę w jakości dźwięku odgrywa jego źródło. Dotyczy to zwłaszcza muzyki odtwarzanej z własnych mediów i urządzeń. Im lepsze źródło, tym lepsze wrażenia słuchowe. Jedną z opcji stabilnego połączenia jest oczywiście pendrive z utworami na nim zapisanymi. Następne w kolejności pod względem jakości jest połączenie kablowe przez Apple CarPlay lub Android Auto. Obie te aplikacje oferują również łączność bezprzewodową przez Wi-Fi. – Połączenie przez Bluetooth daje dźwięk najgorszej jakości, jednak jej spadek wciąż nie jest dramatyczny – mówi Tomas Bambásek, ekspert od systemów dźwiękowych.

Użyj radia DAB

Jeśli nie chcesz przesyłać treści strumieniowo z telefonu lub dysku flash, radio gwarantuje oczywiście najlepszą jakość dźwięku. Obecnie zasięg sygnału FM w Europie zapewnia solidny odbiór, ale jeszcze lepszy jest DAB. Ten system oferuje czysty, pozbawiony szumów dźwięk w cyfrowej jakości. Nie można też zapomnieć o danych towarzyszących, takich jak obrazki do poszczególnych utworów (tzw. pokazy slajdów) oraz do 128 znaków tekstu (DLS). Dane te są przesyłane razem z dźwiękiem. Tej funkcji można użyć do wyświetlenia tytułu i autora utworu.

Rock, pop czy klasyka?

Systemy nagłośnienia Skoda oferują kilka trybów korekcji dźwięku dla różnych rodzajów muzyki. Do słuchania np. audiobooków, odpowiednia jest opcja „Mowa”, która wzmacnia dźwięk słów, a wycisza podkład muzyczny. Dodatkowo stłumiony jest wtedy subwoofer, czyli tzw. bas. Opcja „Rock” mówi sama za siebie, ale oczywiście na tym ustawieniu można słuchać każdego typu muzyki.