Jak świdniczanie przeszli do historii

5 lutego świdniczanie uczczą 38. rocznicę Świdnickich Spacerów – bezprecedensowego protestu przeciwko wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego i kłamliwej propagandzie komunistycznych władz.


Na pomysł oryginalnego, i spektakularnego zademonstrowania sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego i kłamliwej propagandzie ówczesnych państwowych mediów, wpadła grupka świdnickich działaczy podziemnej „Solidarności”. 4 lutego 1982 roku o godzinie 19.30, tj. kiedy rozpoczynało się główne wydanie „Dziennika Telewizyjnego”, demonstracyjnie wyszli na ulicę Sławińskiego (obecnie Niepodległości), przy której znajdował się posterunek milicji.

Nazajutrz przyłączyło się do nich kilkuset świdniczan, a w kolejnych dniach ulicą Sławińskiego między 19.30 a 20.00 spacerował już prawdziwy tłum, w tym całe rodziny. Wielu świdniczan w tym czasie ostentacyjnie wystawiało swoje telewizory w oknach ekranem do ulicy.

Władza, próbując powstrzymać protest i zapobiec jego rozlaniu się na cały kraj, przesunęła w Świdniku początek wprowadzonej z początkiem stanu wojennego godziny milicyjnej z 22 na 19.00, wyłączała na czas protestu uliczne latarnie, odcinała dopływ prądu do mieszkań, a spacerowiczów na różny sposób szykanowano – spisywano, zatrzymywano, wywożono poza miasto, osadzano na 48 godzin w lubelskim areszcie. Mimo to protest trwał aż do 14 lutego, kiedy to władze gotowe były do jego zdławienia siłą, a o odwadze mieszkańców Świdnika, za pośrednictwem Radia Wolna Europa, usłyszał cały świat.

Plan obchodów

Żeby upamiętnić te wydarzenia, w najbliższą środę o 19.00 świdniczanie ponownie wyjdą na spacer wzdłuż ulicy Niepodległości, by przy Pomniku Świdnickich Spacerów na placu przy fontannie (obok placu Konstytucji 3 Maja w centrum miasta) złożyć kwiaty i uczcić pamięć i oddać hołd uczestnikom tamtych wydarzeń. Stamtąd uczestnicy przejdą do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie o godz. 19.30 odbędzie się koncert pt. „Dla Świdnika” Bartłomieja Kurowskiego.

Oprócz oficjalnych obchodów odbędą się też imprezy towarzyszące. Od 3 do 14 lutego w holu kina „LOT” będzie można obejrzeć wystawę pt. „586 dni stanu wojennego”. Na 11 lutego zaplanowano grę miejską dla świdnickiej młodzieży „Świdnicki Spacer”, której podsumowanie odbędzie się 14 lutego w MOK-u wraz z koncertem pt. „Pamiętamy” w wykonaniu  Bartosza „Bartasa” Szymoniaka. JN