Jak usprawnić rady?

Trwają prace nad zmianą statutów lubelskich rad dzielnic. Ratusz przewiduje powołanie specjalnej komisji przy radzie miasta, której zadaniem będzie przeprowadzenie reformy w tych jednostkach pomocniczych samorządu.


Decyzję w tej sprawie podejmą na czwartkowej sesji radni. – Reforma w radach dzielnic jest potrzebna. Mamy przykłady takich rad dzielnic, w których dochodziło do paraliżu działania, jak na Felinie czy Bronowicach – mówi Piotr Kowalczyk (Wspólny Lublin), przewodniczący rady miasta.
Komisja ds. statutów rad dzielnic będzie doraźnym ciałem przy radzie miasta. W jej skład wejdzie pięciu radnych, zapewne po dwóch z PO i PiS oraz jeden ze Wspólnego Lublina. Dobór radnych będzie dowolny – niezależnie np. od okręgów wyborczych, z których się wywodzą. Oddzielną uchwałą zostanie wybrany jej przewodniczący.
– Przedmiotem działania komisji będzie wypracowanie ostatecznych propozycji zmian statutów w związku z wnioskami i uwagami zgłoszonymi przez członków rad dzielnic – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.
Od ponad roku rady dzielnic zgłaszały do ratusza wnioski o zmiany w statutach. W sumie złożyły ok. 150 propozycji. BCH