Jak zapobiegać depresji i ją leczyć?

Z okazji obchodzonego 23 lutego Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją zespół I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie opracował dostępny dla wszystkich cykl krótkich webinariów przybliżających problematykę depresji.

– Choć minęło już 20 lat od momentu ustanowienia Dnia Walki z Depresją, wydaje się, że  świadomość i wiedza dotycząca tej choroby nadal pozostaje niewystarczająca, by w odpowiednim czasie zwrócić się o pomoc do specjalisty, zapobiegać nawrotom i przeciwdziałać przedwczesnym śmierciom spowodowanym samobójstwem – mówi prof. Hanna Karakuła- Juchnowicz, kierownik I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji UM w Lublinie. –  Stąd postawiliśmy sobie zadania edukacyjne i profilaktyczne, aby zapoznać zainteresowanych z najczęstszymi mitami dotyczącymi tej choroby, przedstawić najważniejsze jej przyczyny i metody terapii oraz zaprezentować sposoby zapobiegania depresji.  Temu właśnie poświęcone są opracowane przez specjalistów naszej kliniki webinaria.

Depresja jest czwartą, co do częstości występowania chorobą na świecie, według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), będąc równocześnie wiodącą przyczyną niepełnosprawności. Na zaburzenia nastroju cierpi około 2 milionów Polaków, a każdego dnia 16 mieszkańców naszego kraju odbiera sobie życie.  Doświadczenia ostatniego roku związane z pandemią COVID-19 miały ogromny wpływ na kondycję psychiczną wielu osób w naszym kraju. Szacuje się, iż częstość występowania depresji w okresie pandemii wzrosła na świecie od 2 do 7 razy w porównaniu z danymi z poprzednich lat – wskazują specjaliści.

Przygotowane przez zespół I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, pod kierownictwem prof. Hanny Karakuły- Juchnowicz, webinaria dostępne są pod linkiem https://gallery.umlub.pl/  opr. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here