Jazz, baśnie i chełmska poezja

Siostry Derlak, czyli Agnieszka (Aga Derlak Trio) i Barbara (Chłopcy kontra Basia) przygotowują swój pierwszy wspólny projekt. Materiał na płytę jest już prawie gotowy. Teksty do utworów to po części adaptacje poezji Kazimierza Andrzeja Jaworskiego – chełmskiego poety, prozaika i założyciela literackiej „Kameny”. Premiera już niebawem.

Wspólną przygodę z muzyką zaczęły, jako kilkulatki, wykonaniem utworu Czesława Niemena „Pod papugami”. Do dziś w szufladzie ich rodzinnego domu leży kaseta magnetofonowa z nagraniem. Agnieszka Derlak, pianistka jazzowa i liderka grupy Aga Derlak Trio, i Barbara Derlak, religioznawca, autorka tekstów i frontmanka kapeli Chłopcy Kontra Basia – niecałe dwa lata temu pracowały razem nad muzyką do spektaklu „Portret damy” w reż. Eweliny Marciniak (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), obie zagrały też w sztuce w rolach Cherify i Jane Bowles. Rok później spotkały się na scenie Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie (za godne reprezentowanie tradycji muzycznych Chełma i ziemi chełmskiej w kulturze świata Basia otrzymała nagrodę KAJ-a w kat. twórczości literackiej i artystycznej). I to właśnie KAJ zainicjował ich współpracę. Razem z wybitnym kontrabasistą Andrzejem Święsem kończą właśnie prace nad swoim debiutanckim albumem.
– Każda z nas da coś od siebie. Aga gra na fortepianie, poruszając się w zakresie bliskiego sobie jazzu i muzyki klasycznej. Ja wykonam to, co uważam za swój konik, czyli przygotuję teksty. Jestem w wykształcenia religioznawcą, na co dzień zajmuję się baśniami i mitologiami różnych kultur i to będzie się dało odczuć. Poza tym napisałyśmy muzykę do adaptacji poezji chełmianina Kazimierza Andrzeja Jaworskiego – opowiada o projekcie Basia Derlak.
Gra Agnieszki to z jednej strony dobra znajomość gatunku, a z drugiej – improwizacja i własny styl. Drobna i niepozorna na koncertach potrafi w mig – i to silną ręką – otulić publiczność pięknem. – Do tego dorzucimy mój śpiew i słowo, co może nieco odrealnić całość, pchnąć trochę w kierunku skojarzeń z piosenką autorską. W efekcie wyjdzie z tego coś, na co nie wymyśliłyśmy jeszcze określenia – mówi tajemniczo i z uśmiechem siostra Agi.
Cztery lata różnicy między nimi w czasach szkolnych stanowiły barierę, teraz wiek nie ma już znaczenia. Dopingują siebie nawzajem, jedna za drugą trzyma kciuki, a we współpracy – gdy piszą – zamieniają się w dwie półkule jednego mózgu. Z siostrą jest zawsze raźniej, łatwiej i swobodniej. – Dużo osób mówi, że jesteśmy bardzo podobne, choć my byśmy chyba polemizowały – mówią. – Podczas prób zawsze wtykamy gdzieś anegdotę z dzieciństwa, czasem obśmiejemy swoje „derlakowe” cechy rodowe, powspominamy wspólnych nauczycieli… No i kochamy tych samych ludzi, i siebie nawzajem!
Przedsmakiem albumu, a zarazem premierą, będzie występ na żywo sióstr na I Festiwalu „Niezła Sztuka i Ty” w Chełmie. Gwiazdy wieczoru drugiego dnia festiwalu zagrają koncert w Strzesze u Wojciecha. Wstęp wolny. Darmowe wejściówki już do odbioru w lokalu (Strzecha u Wojciecha, al. Armii Krajowej 18).
Dopełnieniem występu będzie wystawa prac Tadeusza Ścibiora, legendy chełmskiej fotografii, a prywatnie dziadka Agi i Basi. Zapraszamy!  (pc)