Jazz Bez… ograniczeń

Międzynarodowy Festiwal Jazz Bez po raz 11. połączy artystów z obu stron Bugu, pokazując, jak muzyka eliminuje każdą granicę. Między 13 a 15 grudnia, wzorem poprzednich edycji, czekają nas polsko-ukraińskie spotkania jazzowe. Na scenie CK zagoszczą m.in. Gralak/Świetlicki, zespół Niechęć oraz Mark Tokar Belveder Quintet.


Jazz Bez to dialog poprzez muzykę i wymianę artystyczną między Polską a Ukrainą. Festiwal połączy artystów z obu stron granicy strefy Schengen, niosąc dużo dobrej, odważnej muzyki oraz idee współpracy transgranicznej. Na festiwal składa się kilkadziesiąt różnorodnych koncertów i wydarzeń towarzyszących w obu państwach, z których część będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć na żywo w Lublinie. Z roku na rok festiwal podnosi poziom artystyczny, zwiększając ilość wydarzeń oraz krąg odbiorców, wciągając do współpracy kolejne miasta.

Program imprezy

Czwartek, 13 grudnia – o godz. 19 w sali widowiskowej CK Gralak/Świetlicki – bilety 10 zł. O godz. 20:30 w tejże sali dyskusja na temat wolności, o jej granicach, o tym, na ile jest potrzebna i czy nas na nią stać – wstęp wolny. Gośćmi debaty są: Antoni „Ziut” Gralak – jeden z najbardziej twórczych muzyków w kraju z kręgu muzyki free i Jacek „Bielas” Bieleński – poeta, muzyk, jeden z najbardziej kolorowych ludzi w Polsce, człowiek orkiestra. Prowadzenie: Rafał Chwała z Warsztatów Kultury.

Piątek, 14 grudnia – o godz. 19 w piwnicach Centrum Kultury wystąpią Koty Papieża, a o godz. 21 Niechęć. Bilet na te dwa koncerty: 25 zł.

Sobota, 15 grudnia – o godz. 19 w sali widowiskowej CK Mark Tokar Belveder Quintet (Ukraina), a o godz. 21 w piwnicach CK – trio Jachna/Mazurkiewicz/Buhl. Bilet na te dwa wydarzenia: 20 zł.

Szczegóły i rezerwacje biletów poprzez: www.ck.lublin.pl. Kontakt dla mediów: Adam Szczepanek, tel. 662 707 586

Kim są muzycy Festiwalu?

Gralak/Świetlicki: Antoni „Ziut” Gralak to trębacz, kompozytor, producent muzyczny, od lat uznawany za jednego z najbardziej twórczych muzyków w Polsce. Nazwisko Gralaka odsyła do legendarnych formacji: Free Cooperation, Young Power oraz bliższych rockowi grup Sfora i Woo Boo Doo. Sławę zdobył jako współtwórca wielkości jazz-rockowej formacji Tie Break.

Marcin Świetlicki – wokalista (Świetliki, Czarne Ciasteczka), lecz najpierw poeta, powieściopisarz, laureat licznych nagród literackich, m.in. Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. Georga Trakla, Grand Prix w konkursie czasopisma „bruLion”, Nagrody Literackiej Gdynia. Kilkukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Trąbka narzuca jego oryginalne podejście do śpiewanych tekstów. Obydwaj z Gralakiem zwierzają się w swych utworach, są blisko słuchaczy. Marzą o spontanicznej płycie koncertowej. Może w Lublinie?

Koty Papieża to zespół muzyczny, a jednocześnie zjawisko artystyczne skupiające indywidualistów. W skład Kotów wchodzą tacy artyści, jak Piotr Łyszkiewicz (charakterystyczny, niepokorny saksofonista), Piotr Gwadera (znakomity perkusista z punkową duszą, swingową ręką i niezwykłym charakterem), Marcin Zabrocki (multiinstrumentalista – buntownik, postać niesamowicie barwna i pozytywna), Karol Gadzało (kontrabasista z anarchistycznym podejściem do muzyki, ze zbuntowaną wizją świata) i Jacek Bieleński – gitarzysta zespalający ten skład (kompozytor, lider wielu projektów muzycznych, teatralnych czy filmowych).

Niechęć tworzą: Michał Kaczorek – perkusja, Maciek Szczepański – gitara basowa, Michał Załęski – instrumenty klawiszowe, Rafał Błaszczak – gitara, Maciek Zwierzchowski – instrumenty klawiszowe, saksofon.

Muzyka kwintetu to jazzowa improwizacja i syntezatorowe brzmienia, które swobodnie przeplatają się z wpływami rocka progresywnego oraz muzyki filmowej. Ich kompozycje to niezwykle osobista opowieść: mroczna choć nastrojowa, agresywna, acz pełna elegancji. Mają na koncie dwa albumy: ,,Śmierć w miękkim futerku” (2012) oraz ,,Niechęć” (2016), które wielokrotnie prezentowano na antenie radiowej Trójki. W Lublinie zespół będzie promować kolejną, tym razem koncertową płytę.

Jachna/Mazurkiewicz/Buhl: Wojciech Jachna – trąbka, Jacek Mazurkiewicz – kontrabas, elektronika, Jacek Buhl – perkusja.

To spotkanie z trzema ważnymi na dzisiejszej scenie polskiej muzyki jazzowej postaciami, z ich tajemniczą muzyką, w której zasłuchanie się wyzwala kolorowe emocje. Po dobrze przyjętym albumie „Dźwięki Ukryte” trio postanowiło nagrać kolejny. Album „God’s Body” zarejestrowano w czerwcu 2017 roku w łódzkiej Fabryce Sztuki. Z tą muzyką do nas przyjadą.

Mark Tokar Belveder Quintet (Ukraina) tworzą: Jaroslaw Kazmirczuk – trąbka, Andrzej Dulysz – saksofon tenorowy, Taras Kuszniruk – gitara, Leonid Petkun – perkusja i Mark Tokar – wokal, kontrabas.

Ten ostatni to mistrz kontrabasu i kwintesencja freejazzu, nie tylko ukraińskiego, twórca i lider międzynarodowych projektów. W projekcie Belveder Quintet zespół wziął na warsztat kompozycje żywej jazzowej legendy – Wayne’a Shortera. Jego oryginalna fraza, falowanie emocji, zwroty akcji, nieciągła narracja, brak tematu przewodniego, stabilnej harmonii i rytmu przyprawiają o zawrót głowy, a Quintet z Ukrainy podobno temu podoła.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here