Jedenastolatek z Lublina zagra w Carnegie Hall

Miłosz Bachonko to uczeń z klasy akordeonu prof. dr hab. Elwiry Śliwkiewicz-Cisak w Szkole Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Lublinie. Do Nowego Yorku wysłał video z nagraniem dwóch utworów. Jednym z nich była jego autorska kompozycja „Toccata z Suity na akordeon”. Kompozycja ta została nagrodzona na I Konkursie kompozytorskim im. Lubelskich Kompozytorów dla dzieci i młodzieży do lat 21 zorganizowanym przez Filharmonię im. H. Wieniawskiego w Lublinie w 2019.

Miłosz Bachonko, jedenastoletni uczeń Szkoły Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Lublinie, wystąpi w Carnegie Hall w Nowym Jorku.


Miłosz mimo młodego wieku jest laureatem wielu konkursów muzycznych. W 2019 roku, podczas Listopadowego Koncertu Narodowego, organizowanego przez prezydenta Lublina, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie wykonał swoją nagrodzoną kompozycję – Suitę w opracowaniu na akordeon i orkiestrę Dariusza Zbocha, .

Jego najnowszym i jak dotąd największym osiągnięciem jest wygrana w niezwykle prestiżowym konkursie International Music Talent Competition Spring 2020, organizowanym przez American Protégé Music Competitions w Nowym Jorku. Nagrodą jest recital laureata podczas Koncertu Zwycięzców w najbardziej prestiżowej sali koncertowej na świecie – Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną Miłosz do Stanów Zjednoczonych poleci dopiero pod koniec roku. – Takiego sukcesu nie miał jeszcze żaden artysta w wieku 11 lat w całej historii Lublina, a także niewielu Polaków miało zaszczyt wystąpić w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Pierwszym Polakiem, który tam grał, był Ignacy Jan Paderewski – informuje Urząd Miasta Lublin. EK