Jem kolorowo, ale zdrowo

W środę, 22 marca Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie należało do najmłodszych. Maluchy od rana bawiły się tam na IV Festiwalu Zdrowia Przedszkolaka. Organizatorami było: Studenckie Koło Naukowe Dietetyków z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego i Przedszkole nr. 35 w Lublinie.

Celem festiwalu jest zachęcanie dzieci, rodziców i nauczycieli do czynnego zainteresowania się tematyką zdrowego żywienia i trybu życia. Uwaga najmłodszych powinna być kierowana na poznanie podstawowych zasad zdrowego żywienia. Oprócz tego takie działania rozwijają samodzielność i dziecięce umiejętności plastyczne, teatralne oraz muzyczne. Świadomość zasad właściwego odżywiania i wpływu żywienia na rozwój oraz zdrowie dzieci jest w dalszym ciągu niezadowalająca.
– Rodzice niestety popełniają wiele błędów, z których najczęstszymi są: częste podawanie dzieciom słodyczy, żywności typu fast-food oraz słodkich napojów, natomiast zbyt małe zainteresowanie warzywami i owocami. Kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych u najmłodszych dzieci jest więc niezwykle ważne. Schemat żywienia utrwalony w dzieciństwie towarzyszy nam przez całe dorosłe życie i bardzo trudno go później zmienić według powiedzenia: „Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka”. Błędy popełnione w okresie dzieciństwa mogą powodować powstawanie chorób dietozależnych w dorosłym życiu, np. otyłość, cukrzyca typu 2 czy miażdżyca – mówi dr Małgorzata Kostecka z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii.
Podczas imprezy najmłodsi mogli wziąć udział w licznych grach i zabawach, miniwarsztatach kulinarnych oraz turniejach wiedzy o zdrowym stylu życia i umiejętności kulinarnych, w których nagrodami były m.in. wejściówki do Centrum Spotkania Kultur i wycieczka lubelskim szlakiem kulinarnym, organizowana przez PTTK. Każde przedszkole zaprezentowało się na scenie, odgrywając scenki, recytując wiersze lub śpiewając piosenki związane z historią i wielokulturowością naszego miasta czy tradycyjną, lubelską kuchnią.
Czas pomiędzy występami i wręczaniem nagród umilał maluchom zespół muzyczny. Festiwal odbywał się pod hasłem „Jem kolorowo, ale zdrowo”.
Joanna Niećko