Jerzyki pozostaną bezdomne

W Świdniku jednak nie powstaną budki lęgowe dla jerzyków. Inwestycja miała zostać zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego, ale oprotestował ją Port Lotniczy Lublin i pomysł trafił do kosza. Pieniądze przeznaczone zostaną na sterylizację, kastrację, czipowanie psów i kotów.

„Domki dla jerzyków – Świdnik jest na pTAK” – to nazwa jednego z projektów zgłoszonego do Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego. Zakładał on zakup oraz instalację budek lęgowych dla jerzyków – ptaków, które są nieocenionymi sprzymierzeńcami człowieka. Te wędrowne ptaszki, które zimują w południowej Afryce, przylatujące do Polski w okolicy dnia św. Jerzego (stąd też ich nazwa – przyp. aut.) zadomowiły się w miastach, gniazdując w zakamarkach pod dachówkami, rynnami, czy w szparach bloków z wielkiej płyty. A warto przyciągać ich jak najwięcej, bo jeden osobnik potrafi w ciągu dnia zjeść kilka tysięcy owadów, w tym uciążliwych komarów i meszek, i jak się okazuje, w odróżnieniu od innych, miejskich ptaków jak gołębie, czy jaskółki nie zanieczyszcza przy tym parapetów, czy elewacji budynków.

Nie dziwi więc fakt, że w wyborze projektów zgłoszonych do Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego, na budowę budek lęgowych dla jerzyków zagłosowało aż 507 świdniczan i wycenione na nieco ponad 27 tysięcy złotych przedsięwzięcie, znalazło się wśród dwunastu, wybranych do realizacji.

Sześćdziesiąt domków dla jerzyków miało zostać zlokalizowanych przede wszystkim na terenie szkół podstawowych – nr 3, 4 i 5, Miejskiego Ośrodka Kultury i Urzędu Miasta. Ale nie będzie. Montażowi budek sprzeciwił się Port Lotniczy Lublin argumentując to kwestiami bezpieczeństwa ruchu lotniczego.

W piśmie wystosowanym do UM Świdnik, władze PLL przypomniały, że zgodnie z prawem, w promieniu pięciu kilometrów od lotniska, nie powinno ułatwiać się zasiedlania ptakom wszelkich gatunków. Biorąc pod uwagę, że w mieście gniazduje licząca kilkadziesiąt tysięcy sztuk kolonia gawronów, która mimo przeróżnych zabiegów ich przepłoszenia, nic a nic się nie pomniejsza, obecność w Świdniku jerzyków wydaje się być dla lotniska o wiele mniejszym zagrożeniem, ratusz podzielił zastrzeżenia PLL. Domki dla jerzyków w Świdniku nie powstaną.

– Środki w kwocie 27 213 zł z zadania budżetu obywatelskiego „Domki dla jerzyków. Świdnik jest na pTAK” zostały przeniesione na zadanie „Sterylizacje, kastracje, czipowanie psów i kotów właścicielskich z terenu Gminy Miejskiej Świdnik” – informuje Katarzyna Lis z UM Świdnik. W