Jesienno-zimowy afisz CSK

Dziennikarze mieli okazję „wystąpić” i „zagrać” na wielkiej scenie operowej, gdy w ubiegłym tygodniu ogłaszano dalszy program otwarcia Centrum Spotkania Kultur. W aurze happeningu przypięto tu na słupie ogłoszeń afisz wydarzeń kulturalnych do końca roku.
– Z oferty CSK od czasu jego inauguracji skorzystało ponad 60 tys. ludzi. Do końca roku może to być nawet 100 tys. – błysnął optymizmem wicemarszałek Krzysztof Grabczuk, zwierzchnik tej instytucji w pionie wojewódzkiej kultury. Podsumował on dotychczasowy sukces otwarcia centrum i zapowiedział: – W aktualnym programie jest jeszcze 30 dużych wydarzeń na tej scenie, także wiele innych w całej przestrzeni budynku.
Z misji i strategii CSK wynika, że ten gigantyczny dom kultury ma tętnić życiem od rana do nocy przez wszystkie dni roku.
W chwilę później sam jego dyrektor Piotr Franaszek obwieścił dalszy program, a wicedyrektorzy przypinali plakaty wydarzeń do symulowanego na scenie słupa ogłoszeń.
Co afisz oznajmia na najbliższy czas? 24 września pokaz filmu „Bogowie” z muzyką na żywo graną przez Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego z Zamościa, 25 bm. Gala Opery i Operetki, a 29 IX „Bal w Savoyu” wystawi Teatr Muzyczny – lokator CSK.
Od października będą tu gościć znane lubelskie festiwale: Konfrontacje Teatralne, Festiwal Teatrów Błądzących i Festiwal Teatrów Tańca. Ale póki co…

Program zdominują koncerty

„Teatr w Budowie” to widowisko multimedialne, które przedstawi szczęśliwy koniec nieukończonego przez 40 lat teatru. To także tytuł gali otwarcia rozpoczynającej październik w CSK. Wystąpią w niej znani artyści z naszego regionu, m.in. Krzysztof Cugowski, Skubas, Jan Kondrak, muzycy i chór Filharmonii Lubelskiej, aktorzy Teatru Gardzienice, tancerze Lubelskiego Teatru Tańca i UDS, sztukmistrze nowego cyrku.
– Na to wydarzenie bilety nie są dostępne – widownia zapełni się gośćmi zaproszonymi przez CSK. Będzie jednak transmisja z sali na multimedialnej fasadzie budynku – informują dyrektorzy CSK. – To doskonały moment, by Centrum zaprezentować Polsce i nie tylko – twierdzi Franaszek i już dziś zaprasza na wieczór, 1 października, mieszkańców Lublina na plac Teatralny.
Kolejne dni października w CSK wypełnią: 2 października – Justyna Steczkowska z Orkiestrą Cygańską, 8-ego – spektakl muzyczny „Broadway w Lublinie”, 10-ego – Kortez, 22-ego – koncert „Queen Symfonicznie”, a 23-ego – Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod dyr. Agnieszki Duczmal w specjalnym hołdzie muzycznym zmarłym niedawno luminarzom kultury Lublina. Miesiąc zakończy recital Edyty Bartosiewicz, który odbędzie się 28 października.

W listopadzie koncert roku

12 (a nie jak pierwotnie anonsowano 1 października) show, w którym wystąpi w Lublinie Seal „czarny diament” muzyki pop. Ceny biletów na to największe wydarzenie cyklu otwarcia mogą szokować… – Kogo? Być może lublinian – uważa impresariat, bo w skali Polski i Europy to standard: na występ tego brytyjskiego piosenkarza trzeba wydać min. 280 zł. Większość miejsc będzie kosztowała 360 zł, a za loże VIP należy zapłacić ponad 500 zł. Sprzedaż miejscówek na koncert zacznie się miesiąc wcześniej.
Nie warto chyba lekceważyć faktu, że w licznych komentarzach przewija się pytanie: czy to kultura dla wybranych?
Za mniejsze pieniądze zaśpiewają 22 listopada Ania Dąbrowska a 23 i 24 Dawid Podsiadło. Grudniowe koncerty to: Glenn Miller Orchestra (1), Zakopower (2) i Lustmord (10).
Ceny biletów na te wszystkie wydarzenia nie są niskie, jednak nie ma obaw o frekwencję. Dotychczas na większość koncertów i przedstawień sprzedawano niemal wszystkie miejsca na 1000-osobowej widowni – podkreśla dyrektor: – Przyjeżdżają do nas ludzie z całego kraju i z zagranicy. Mimo, że dopiero zaczynamy, mapa frekwencji widzów pokrywa się z mapą głównych miast Polski. Już teraz dobrze sprzedają się miejsca na sylwestra (31 grudnia), gdy gmach CSK owładnie Gala Operetkowa Teatru Muzycznego w hiszpańskim wydaniu.

Będą spektakle i wystawy

W ramach Konfrontacji Teatralnych: 11 października: spektakl „Schubert“ Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha, 15 „Plac Bohaterów“ (reż. Krystian Lupa), Litewski Teatr Narodowy. 4 grudnia – wieczór baletowy w  trzech częściach „Chopiniana“/„Bolero“/„Chroma“ przedstawi Polski Balet Narodowy z Warszawy.
Nie zabraknie też wystaw. W tej konwencji 26 i 27 listopada w przestrzeni Centrum Spotkania Kultur zadebiutuje Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie“. Jego dyrektorem artystycznym jest Leszek Mądzik – reżyser, wybitny scenograf, twórca Sceny Plastycznej KUL.

Jak zapowiada Barbara Wybacz, wicedyrektor CSK, do Lublina przyjedzie z Krakowa unikalna retrospektywna kolekcja Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha“ (od 18 listopada do 22 stycznia 2017). Wcześniej (od 30 września) anonsuje „Ukraiński Zriz”, czyli przegląd współczesnej sztuki tego kraju: – To wystawa prezentowana we Wrocławiu w ramach Miesiąca Lwowskiego, u nas z nowymi elementami. Prace ukraińskich artystów zostaną wyeksponowane w korytarzach i Alei Kultur, także w salach, gdzie do niedawna można było oglądać ponadczasowe fotogramy Sebastião Salgado – hit wystawowy otwarcia CSK.
Z kolei miejsce wystawy fotografii „Niepozowane – Un-Posed”, do wczoraj znakomicie prezentującej się w tutejszej Brain Damage Galery, 19 listopada zajmie inna, retrospektywna. Stefan Ciechan udokumentował w niej bezprecedensowe w skali kraju Lubelskie Spotkania Plastyczne z 1976 r.
Marek Rybołowicz