Jesienny dekalog kierowcy

Opadające na jezdnię liście, deszcz, duże różnice temperatur w ciągu doby – jesień to dla kierowców bardzo wymagająca pora roku. Dlatego warto przeprowadzić sezonowy przegląd samochodu i dostosować styl jazdy do panujących warunków. Oto 10 wskazówek opracowanych przez ekspertów Seata, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort podróżowania autem w najbliższych miesiącach.

1. Każdy milimetr ma znaczenie. Jesienią nawierzchnia jezdni staje się zimna i mokra, dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednią kondycję opon. Szczególnie zwróćmy uwagę na głębokość bieżnika, który ma duży wpływ na przyczepność i zdolność hamowania.

2. Liście są równie śliskie co śnieg. Polska złota jesień z pewnością zapewnia przyjemne krajobrazy, jednak opadające liście tworzą powierzchnię równie śliską co śnieg. Doświadczony kierowca sportowy Jordi Gené radzi zachować szczególną ostrożność i unikać nagłego hamowania: – Jeśli wpadniesz w poślizg na zakręcie, nie wykonuj gwałtownych ruchów kierownicą. A jeśli opony stracą przyczepność, ogranicz manewry do czasu odzyskania pełnej kontroli nad pojazdem – radzi.

3. Zostaw sobie przestrzeń na drodze. Kiedy widoczność jest bardzo ograniczona z powodu mgły, należy utrzymywać większy odstęp od pojazdu znajdującego się przed nami. Przy widoczności wynoszącej 50 metrów właśnie taką odległość powinniśmy zachować od innych aut.

4. Wiedz, kiedy postawić na światła przeciwmgielne

Przy zamglonej pogodzie należy również pamiętać o włączeniu świateł przeciwmgielnych. Oświetlanie jezdni światłami drogowymi, gdy panują na niej takie warunki atmosferyczne, może okazać się niebezpieczne.

5. Nie bój się korzystać ze świateł drogowych. Wraz z przejściem na czas zimowy, dni stają się krótsze i więcej kierowców jeździ po ciemku. Aż 30% wszystkich wypadków w Europie ma miejsce w nocy, dlatego tak ważne jest korzystanie podczas jazdy z odpowiednich świateł. Drogowe należy stosować na drogach międzymiastowych o słabej widoczności, o ile nie ma mgły, a z naprzeciwka nie jedzie inne auto.

6. Zadbaj o dobrą widoczność podczas deszczu. Eksperci twierdzą, że jazda ze zużytymi wycieraczkami może zmniejszyć widoczność nawet o 30%. Należy wymieniać je raz w roku, najlepiej właśnie jesienią, gdy zwykle panuje bardziej deszczowa pogoda. Warto pamiętać, że czyste szyby zaparowują znacznie trudniej niż zabrudzone. Z parą wodną można poradzić sobie również, kierując dysze gorącego powietrza na przednią szybę.

7. Postaraj się o więcej bezpieczeństwa. Nie tylko deszcz sprawia, że jesienią nawierzchnia bywa bardzo śliska – podobny efekt daje wilgotne powietrza w połączeniu z niskimi temperaturami. – Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza na zakrętach. Powinniśmy dwukrotnie zwiększyć odległość naszego samochodu od pojazdu przed nami, a także od czasu do czasu nacisnąć hamulec, aby osuszyć klocki hamulcowe i przetestować ich skuteczność – radzi Gené.

8. Przy akwaplanacji zapomnij o hamulcach. Aquaplaning, czyli akwaplanacja, to zjawisko polegające na utracie przyczepności pojazdu w wyniku utworzenia się klina wodnego między oponą a jezdnią. Samochód zaczyna ślizgać się po wodzie, której bieżnik nie jest w stanie odprowadzić, co może grozić całkowitą utratą kontroli nad autem. – W takiej sytuacji nigdy nie wciskaj hamulców, dopóki koła nie odzyskają kontaktu z twardą nawierzchnią. Dopiero wtedy skoryguj pozycję samochodu delikatnymi ruchami kierownicy – podpowiada Gené.

9. Chwyć pewnie kierownicę podczas wietrznej pogody. Porywisty wiatr może okazać się poważnym wyzwaniem podczas jazdy po drogach międzymiastowych. Zaleca się zmniejszenie prędkości oraz utrzymanie mocnego chwytu na kierownicy w momencie wyprzedzania ciężarówek, ponieważ silny podmuch powietrza może zaburzyć stabilność samochodu.

10. Unikaj bliskich spotkań z dzikimi zwierzętami. Jesień to okres godowy dla wielu dzikich zwierząt – w tym czasie są bardziej aktywne i poruszają się w stadach. Bardzo ważne jest, aby zwolnić podczas jazdy po drogach, na których znajdują się znaki ostrzegające przed dzikimi zwierzętami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here