Jest inwestor! Da pracę kilkudziesięciu osobom

W Krupcu w gminie Krasnystaw powstanie nowoczesny zakład przetwórstwa zbożowego. Szczegóły swoich planów inwestor już przedstawił Radzie Gminy.

Chodzi o nową inwestycję rodzinnej firmy z 70-letnimi tradycjami młynarskimi, która należy do największych producentów mąki w Polsce. – Na razie Tadeusz Kapka ma zakłady w Tarnogrodzie i Jarosławiu, ale ten w Krupcu ma być zdecydowanie większy, bardziej nowoczesny i prawdopodobnie największy w kraju. W naszej gminie firma ma około 11 hektarów ziemi, z których część zamierza wykorzystać na budowę silosów na zboże. W drugim etapie chce wybudować m.in. młyn, a w nowym zakładzie zatrudnić co najmniej 50 do 70 osób – informuje wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik.

Jak podkreśla Informacyjna Agencja Samorządowa, zadowoleni z inwestycji powinni być także miejscowi rolnicy, dla których nowy zakład będzie miejscem bezpośredniego zbytu żyta czy pszenicy, a także okoliczne firmy transportowe, budowlane i montażowe. Przedstawiając swoją koncepcję Tadeusz Kapka podkreślał, że jedynymi odpadami, które będą powstawać przy produkcji mąki, będą te związane z oczyszczaniem zbóż i sprzedawane producentom pelletu.

O ewentualny hałas okoliczni mieszkańcy nie muszą się martwić, ponieważ na wentylatorach do suszenia zboża będą zamontowane odpowiednie tłumiki, a niewielka ilość ścieków będzie pochodzić tylko z pomieszczeń socjalnych. Tereny w Krupcu należały kiedyś do gminy Krasnystaw, ale kupiła je firma, której inwestycja nie doszła do skutku. Obecny inwestor jest zdeterminowany, by swój pomysł zrealizować i złożył już wniosek o pozwolenie na budowę do starostwa powiatowego w Krasnymstawie. Z planów przedsiębiorcy wynika, że silosy powstaną najpóźniej na przełomie 2021 i 2022 r., natomiast młyn ma być otwarty w 2023 r.

– Gmina ma plan zagospodarowania przestrzennego, realne plany budowy drogi dojazdowej i jest właścicielem znajdujących się w tej okolicy kolejnych terenów inwestycyjnych. Poza tym deklaruje pomoc w realizacji inwestycji i te deklaracje potwierdziła w dotychczasowych rozmowach – mówił na sesji Tadeusz Kapka. Wójt gminy Krasnystaw potwierdza, że po rozpoczęciu działalności w Krupcu firma może liczyć na zwolnienia podatkowe.

– Dzięki tej inwestycji powstaną nowe miejsca pracy i rynek zbytu zbóż dla rolników – mówi Gajowiak-Powroźnik. – Wzrośnie zainteresowanie kolejnych inwestorów terenami, którymi dysponuje samorząd, wzrosną wpływy z podatku dochodowego od pracowników, a w przyszłości także z podatku od nieruchomości, co w konsekwencji powinno się przełożyć na rozwój całego powiatu krasnostawskiego – podkreśla wójt gminy Krasnystaw. (i)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here