Jest pozwolenie na drogi w SAG

Wicestarosta Bartłomiej Pejo jest przekonany, że budowa ulicy Nadleśnej oraz Żwirki i Wigury będzie przełomem w rozwoju SAG

W ubiegłym tygodniu starosta świdnicki wydał miastu zgodę na budowę ulic Żwirki i Wigury oraz Nadleśnej na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej w Świdniku. Sam przetarg na ich wykonanie ma być ogłoszony najpóźniej w przyszłym kwartale z terminem realizacji do 15 listopada. Jak zapewnia miasto po tym w SAG rozkwitnie biznes. Oby, bo według nieoficjalnych i niepotwierdzonych jeszcze przez nas informacji z inwestycji w SAG wycofuje się firma MPL Group.


Strefa Aktywności Gospodarczej w Świdniku to blisko 120 ha gruntów nadających się pod inwestycje, położonych między lotniskiem a obwodnicą Lublina w ciągu drogi ekspresowej S12/17. Działki w strefie należą do prywatnych właścicieli, a świdnicki samorząd zajmuje się promocją SAG i jej uzbrojeniem w infrastrukturę, której oczekują potencjalni inwestorzy.

Mimo że SAG działa już kilka lat, a ratusz wielokrotnie zapewniał, że zainteresowanie ze strony inwestorów jest duże i większość terenów jest już zarezerwowana, to jak dotąd żaden konkretny zakład w SAG nie powstał i nie stworzył żadnego miejsca pracy (w sferze deklaracja pozostaje póki co również zapowiedź firmy MLP Group budowy w SAG olbrzymiego centrum magazynowo-przeładunkowego.

O to, co dzieje się w SAG i kiedy powstaną zapowiadane fabryki i biurowce, regularnie dopytuje radny Waldemar Białowąs (KO), wytykając władzom miasta, że projekt idzie jak po grudzie, a deklarowane uzbrojenie strefy, w tym budowa prowadzącej do niej ulic, których brak ma powstrzymywać inwestorów przed ostatecznymi decyzjami o ulokowaniu w niej biznesu, się odwleka.

MPL rezygnuje?

– Czy została już zaktualizowana dokumentacja projektowa budowy ul. Żwirki i Wigury i ul. Nadleśnej w Świdniku (od ronda na ul. Żwirki i Wigury do ul. Mełgiewskiej), która miała być gotowa do końca 2019 roku?. Czy zostanie dotrzymany termin ogłoszenia przetargu na ich budowę obiecywany na II kwartał tego roku i kiedy drogi będą gotowe? – pytał burmistrza w złożonej w lutym interpelacji Waldemar Białowąs, zaniepokojony wieściami, że MLP Group nie przedłużyło umów rezerwacyjnych na zakup gruntów od właścicieli, co może oznaczać rezygnację z inwestycji w Świdniku.

W ubiegłym tygodniu nie udało się nam potwierdzić tej informacji, ale kilka faktów zdaje się świadczyć, że nie jest to plotka. Od lutego ubiegłego roku, kiedy firma na swojej stronie oficjalnie poinformowała, że będzie budować centrum logistyczne w SAG, do dziś nie pojawiła się już na ten temat żadna oficjalna wzmianka. Za to wśród najświeższych aktualności na stronie MLP możemy przeczytać, że spółka kupiła właśnie działkę inwestycyjną pod Berlinem i pozyskała 30 mln euro z emisji obligacji z przeznaczeniem na kilka nowych projektów m.in. w okolicy Wrocławia, Łodzi oraz na rynku niemieckim oraz austriackim. O Świdniku nie ma słowa (do tej sprawy wrócimy w przyszłym numerze – aut.).

W odpowiedzi na interpelację burmistrz Waldemar Jakson przyznał, że czas na wykonanie aktualizacji dokumentacji wraz z uzyskaniem Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRiD) został firmie ToMar-DROG przedłużony do 3 marca br., ale planowany na II kwartał br. termin udzielenia zamówienia publicznego będzie dotrzymany, a miasto, które w tegorocznym budżecie zapisało na tę inwestycję 9 mln zł, planuje ubiegać się o jej dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych lub innych źródeł.

– Mamy już gotową najistotniejszą część dokumentacji niezbędnej do ogłoszenia zamówienia, w tym opis przedmiotu zamówienia i wzór umowy na wykonanie robót budowlanych – informuje radnego burmistrz, zapewniając, że po otrzymaniu aktualnej dokumentacji i decyzji ZRID miasto niezwłocznie ogłosi przetarg na budowę, która ma zakończyć się do 15 listopada br.

I jest zielone światło

I w ubiegły wtorek, 3 marca, starostwo powiatowe faktycznie wydało pozwolenie na budowę ulicy Nadleśnej oraz Żwirki i Wigury.

– Miałem przyjemność współtworzyć projekt Strefy Aktywności Gospodarczej w Świdniku i od samego początku zakładaliśmy, że jej rozwój ściśle związany będzie z budową tych odcinków drogowych. Jestem przekonany, że ich powstanie, a dziś został zrobiony ku temu wielki krok, diametralnie wpłynie na szybkość decyzji biznesowych w tej lokalizacji, przez co rozwinie się zarówno Świdnik, jak i cały powiat świdnicki – mówi Bartłomiej Pejo, wicestarosta powiatu świdnickiego, a w ubiegłej kadencji szef biura inwestycji miejskich UM Świdnik, który podpisane pozwolenie przekazał do świdnickiego magistratu. – Nowe drogi w strefie zostaną wyposażone w całą infrastrukturę techniczną i będą służyć nie tylko biznesowi, ale również mieszańcom, bo przy ulicach powstaną chodniki i ścieżka rowerowa – dodaje Pejo. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here