Jestem wdzięczny Bogu, że opanował mój lęk

Ks. Adam Bab – nowy biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej

Ks. dr Adam Bab, proboszcz parafii św. Józefa w Lublinie, został najmłodszym biskupem w Polsce. Arcybiskup Stanisław Budzik ogłosił decyzję papieża Franciszka w tej sprawie w miniony piątek.


Biskup Bab urodził się w 1974 r. Pochodzi z Niedrzwicy Kościelnej. Jest absolwentem II LO im. Hetmana Zamoyskiego w Lublinie i absolwentem tutejszego Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1999 r. W latach 1999-2000 był wikariuszem parafii Niepokalanego Poczęcia w Lublinie. Potem studiował na KUL, gdzie uzyskał doktorat z katechetyki.

Podczas studiów pełnił posługę duszpasterską w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy kościele rektoralnym pw. Ducha Świętego w Lublinie. Od 2002 r. jest diecezjalnym koordynatorem pielgrzymek na Światowe Dni Młodzieży.

W latach 2005-2010 był rektorem kościoła pw. Ducha Świętego w Kraśniku. W latach 2010-2014 był proboszczem w Końskowoli.

Od 2014 roku był proboszczem parafii pw. św. Józefa w Lublinie, pełniąc jednocześnie funkcję wikariusza biskupiego ds. młodzieży. O decyzji o powołaniu na biskupa dowiedział się już 18 maja. Na spotkaniu z dziennikarzami mówił o strachu, jaki go ogarnął i o tym, że od razu poszedł modlić się do kościoła. – Jestem wdzięczny Bogu, że opanował mój lęk – powiedział bp Adam Bab, dodając, że odwagi dodało mu przypomnienie wezwanie św. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się”. JK