Jeżdżą z Chrystusem

Według jednej z legend św. Krzysztof był olbrzymem, który pomagał ludziom przenosząc ich przez rwący potok. Przeniósł również Dzieciątko Jezus

„Ochrzczeni i posłani niesiemy Chrystusa”– pod takim hasłem odbywa się XX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Trwa od 21 do 28 lipca.


Organizatorem jest misyjna organizacja MIVA Polska. W tym czasie za wstawiennictwem św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżnych, modlimy się za wszystkich użytkowników dróg.

Święty Krzysztof czczony jest zarówno w Kościele katolickim, jak i prawosławnym. Istnieje wiele legend o nim, choć często przeczących sobie wzajemnie. Jedna z najbardziej popularnych głosi, że św. Krzysztof był olbrzymem, który pomagał ludziom, przenosząc ich przez rwący potok. Przeniósł również Dzieciątko Jezus. Jego kult rozwinął się pod koniec V w. Jest patronem chrześcijańskiej młodzieży, siedzib ludzkich, mostów i miast położonych nad rzekami, przewoźników, flisaków, żeglarzy, tragarzy, turystów i pielgrzymów oraz m. in. Ameryki i Wilna, które posiada historyczny herb przedstawiający świętego. Wzywa się też jego pomocy podczas burz.

MIVA Polska

W niedzielę w okolicy wspomnienia św. Krzysztofa w całej Polsce odbywa się coroczne poświęcenie pojazdów. Tydzień św. Krzysztofa daje okazję, by w duchu chrześcijańskiej troski gorąco apelować i prosić wszystkich zmotoryzowanych o tak potrzebną większą rozwagę na drodze i to nie tylko w tym specjalnym tygodniu, ale na co dzień, o roztropną i bezpieczną jazdę, o kierowanie się miłością także na drodze, o szacunek kierujących względem siebie i trzeźwość prowadzących pojazdy.

Głównym organizatorem akcji jest MIVA Polska – organizacja na rzecz misyjnych środków transportu, która powstała w roku jubileuszowym, jako agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Konferencja Episkopatu Polski na swoim 370. zebraniu plenarnym w październiku 2015 roku powołała MIVA Polska jako kościelną osobę prawną i zatwierdziła statut MIVA. Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 marca 2016 roku MIVA Polska otrzymała osobowość prawną.

Początki tej organizacji, działającej m. in. w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Anglii, Słowenii, Korei i Australii sięgają 1927 roku i wiążą się z postacią pochodzącego z Niemiec zakonnika ze Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej, ojca Pawła Schulze OMI. Inspiracją do założenia MIVA była boleśnie przeżyta śmierć kolegi – młodego misjonarza, który zmarł w 1925 r., w wieku 30 lat, gdy ciężko chory trafił do szpitala w dzisiejszej Namibii, po pięciu dniach drogi, niesiony przez tragarzy i wieziony wozem zaprzężonym w woły. Odpowiedzią na tę tragedię było założenie przez ojca Pawła w rodzinnej Kolonii Mission Vehicle Associaton. Mottem MIVA stało się hasło: Naprzeciw Chrystusa na ziemi, na wodzie i powietrzu”.

1 grosz za 1 kilometr

W okresie II wojny światowej ideą o. Pawła przejął się Karl Kumpfmuller, katolik, ojciec rodziny, który na rowerze z prostym aparatem do wyświetlania filmów i ulotkami misyjnymi objeżdżał okolicę, by zapalić w ludziach chęć pomocy misjonarzom w zakupie pojazdów na misje. On to właśnie zainicjował i stworzył kampanię zwaną „Akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 szczęśliwie przejechany kilometr” polegającą na tym, aby w duchu wdzięczności Bogu za bezpieczne podróże złożyć 1 grosz za 1 kilometr jazdy bez wypadku i przeznaczyć go na środki transportu dla misjonarzy i misjonarek na krańcach świata.

MIVA Austria z siedzibą w Stadl-Paura koło Linzu, została zatwierdzona przez austriackich biskupów w 1949 roku Ojciec Paweł działał niezmordowanie na rzecz MIVA, aż do śmierci w 1975 roku.

Ponad pół miliona euro

W 2018 roku dzięki akcji prowadzonej przez MIVA Polska; „1 grosz za szczęśliwie przejechany kilometr” oraz innym akcjom organizowanym przez MIVA Polska udało się zebrać 633 592,65 euro. Dzięki temu zrealizowano 97 projektów polskich misjonarzy i misjonarek w 37 krajach. Zakupiono między innymi 40 samochodów, 3 busy, 2 ambulanse, 2 traktory, 1 moto-taczkę, 64 motocykle i motorowery, 516 rowerów dla katechetów-pomocników i współpracowników misjonarzy, 3 łodzie, 2 quady, 3 skutery śnieżne, 5 wózków inwalidzkich, 3 konie i 3 wozy. Infrastruktura drogowa w wielu regionach jest słabo rozwinięta, a transport publiczny często nie istnieje. Pojazdy misjonarzy są wtedy jedynym sposobem komunikacji i docierania do ludzi, żyjących w odległych miejscach, z orędziem Ewangelii i konieczną pomocą.

Przypomnijmy, że każdy dobroczyńca MIVA jest otoczony modlitewną opieką misjonarzy, szczególnie w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Indywidualni dobroczyńcy mogą także wspierać polskich misjonarzy, wpłacając pieniądze na konto: MIVA POLSKA ul. Byszewska 1 03 – 729 Warszawa 4 (Kod BIC/ SWIFT PKOP PL PW) Pekao S. A. I O/ Warszawa nr konta (PLN) 69 1240 1037 1111 0000 0691 6802 (euro) 40 1240 1037 1978 0010 6856 4000 (USD) 05 1240 1037 1787 0010 6856 3998

Elżbieta Kasprzycka