Jeździmy bezpiecznie i tanio

Kierowcy z Chełma jeżdżą bezpiecznie – aż 65,3% z nich w 2019 r. deklarowało brak szkód w historii ubezpieczenia. To dobry wynik, biorąc pod uwagę rezultaty zarówno z innych polskich miast, jak i samego miasta wojewódzkiego – Lublina.

Chełmianie jeżdżą bezpiecznie

Eksperci rankomat.pl postanowili sprawdzić, ile osób poszukujących taniego OC w ubiegłym roku deklarowało brak szkód w historii ubezpieczenia. – Na liście uwzględnili oni 84 miasta powyżej 50 tys. mieszkańców – mówi Grzegorz Demczyszak z serwisu rankomat.pl. -Kierowcy z Chełma znaleźli się na 18. miejscu – 65,3% z nich zadeklarowało, że w przeszłości nie spowodowało ani kolizji, ani wypadku. Ten sam wynik udało się osiągnąć jeszcze w dwóch innych miastach – Zamościu i Świdnicy.

Do mniejszej szkodowości przyznali się zmotoryzowani mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego (65,5%), Jaworzna (65,6%) i Ostrowa Wielkopolskiego (66,3%). Najlepszy wynik odnotowano natomiast w Raciborzu – tam bezszkodowość zadeklarowało 69,6% kierowców. Niższe miejsca w zestawieniu zajęły m.in. Biała Podlaska (65,2%), Słupsk (65,1%) i Warszawa, która miała najgorszy wynik w (53,8%).

Tanie OC w Chełmie

W 2019 r. za ubezpieczenie OC kierowcy z Chełma płacili 601 zł, czyli o 88 zł mniej niż średnia krajowa. Tańsze ubezpieczenie można było kupić m.in. w Bełchatowie (580 zł), Przemyślu (568 zł) i Ostrowcu Świętokrzyskim. Najmniej za obowiązkową polisę płacili zmotoryzowani mieszkańcy Mielca (515 zł). Średnia województwa wyniosła z kolei 620 zł, co oznacza, że kierowcy z Chełma płacili o 19 zł mniej. – Ustalając wysokość składki OC, towarzystwa biorą pod uwagę szereg czynników.

Liczy się nie tylko historia ubezpieczenia kierowcy i rodzaj jego pojazdu, ale również trasa, po której porusza się on na co dzień. Sieć i rodzaj dróg, liczba ich użytkowników czy statystyki wypadkowe dla danego regionu przekładają się na ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. W efekcie mieszkaniec Wrocławia płaci za polisę średnio 939 zł, a mieszkaniec Chełma 601 zł – wyjaśnia Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

Audi A4 królem naszych dróg

W ubiegłym roku w województwie lubelskim najpopularniejszym samochodem zgłaszanym do ubezpieczenia OC było Audi A4. Tendencja ta dotyczyła również miasta Chełm. Był to jednak jeden z najdroższych do ubezpieczenia modeli – polisa OC kosztowała jego właścicieli średnio 834 zł. Droższe było ubezpieczenie dla BMW Serii 3 (920 zł) i BMW Serii 5 (906 zł). Mniej z kolei na ten cel wydawały osoby korzystające z Forda Mondeo (690 zł), VW Golfa (679 zł) czy najpopularniejszego w Polsce modelu – Opla Astry (658 zł).