Jeździmy szrotami, ale bezpiecznie

Średni przebieg dla aut zarejestrowanych w poszczególnych województwach (w tys. km)

Wśród miast, po których jeżdżą auta z największym przebiegiem, wskazać trzeba Chełm. Znalazł się on na przedostatnim miejscu zestawienia – ze średnim przebiegiem samochodów wynoszącym 213 tys. km. Dla porównania: średni przebieg pojazdów z Warszawy, która otwiera zestawienie, to 158 tys. km. Różnica wynosi więc 55 tys. km.

Eksperci rankomat.pl, bazując na deklaracjach kierowców korzystających z porównywarki OC, przygotowali listę największych 84 miast w Polsce, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem. Na liczniku przeciętnego samochodu, który jest własnością chełmianina, widnieje 213 tys. km.

To jeden z najgorszych wyników w kraju. Za Chełmem znalazła się tylko Biała Podlaska – użytkowane przez mieszkańców tego miasta samochody od zjazdu z linii produkcyjnej przejechały średnio 216 tys. km. W województwie lubelskim lepiej pod tym względem wypadają Zamość (201 tys. km) i Lublin (186 tys. km). Chełm należy do miast, których mieszkańcy jeżdżą najbardziej wyeksploatowanymi pojazdami. Mimo to kierowcy z Chełma nie powinni narzekać na ceny OC.

W III kwartale bieżącego roku za obowiązkowe ubezpieczenie OC płacili średnio 595 zł. To mniej niż wynosi średnia dla całej Polski (678 zł) i średnia dla województwa lubelskiego (614 zł). Najwięcej w województwie lubelskim za obowiązkową ochronę ubezpieczeniową płacili właściciele pojazdów z Lublina – średnio na ten cel wydawali 690 zł. – Ustalając wysokość składki OC, towarzystwa biorą pod uwagę szereg czynników. Liczy się nie tylko historia ubezpieczenia kierowcy i dane dotyczące jego pojazdu, ale również trasa, po której porusza się on na co dzień.

Sieć i rodzaj dróg, liczba ich użytkowników czy statystyki wypadkowe dla danego regionu przekładają się na ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. W efekcie mieszkaniec Lublina płaci za polisę średnio 690 zł, a mieszkaniec Chełma 595 zł – wyjaśnia Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Produktu serwisu rankomat.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here