Językowe wyzwanie

Rześkie, jarzące, ni stąd, ni zowąd, tędy, owędy. Blisko 80 uczniów zmagało się z w ubiegłym tygodniu z polszczyzną podczas szóstej już edycji Dyktanda Świdnickiego w Gimnazjum nr 1.

Ortograficzne zmagania w ramach Dyktanda Świdnickiego stały się już wizytówką Gimnazjum nr 1. Biorą w nim udział nie tylko uczniowie ze Świdnika, ale i z pobliskich miejscowości. W tegorocznej edycji młodzież zmierzyła się z takimi wyrazami, jak: hufiec, przejażdżka, harcerze, krzepki, żwawo, hurma, rześkie, skrzyć, jarzące czy zgrzebło. Autorką tekstu była dr Cecylia Galilej z Katedry Języka Polskiego. Dyktando organizowane jest bowiem we współpracy z Instytutem Filologii Polskiej KUL.

Teraz uczniowie muszą uzbroić się w cierpliwość. – Wyniki ortograficznej rywalizacji poznamy za dwa tygodnie. Laureaci wezmą udział w finale konkursu, który odbędzie się 7 kwietnia w Lublinie. Jest o co walczyć, bo najlepsi otrzymają indeksy KUL na kierunku filologia polska oraz nagrody rzeczowe – mówi Krystyna Zarosińska, dyrektor szkoły. (mg)