Jubileuszowe jarmarkowanie

Z końcem tygodnia ulice Starego Miasta znów zdominuje sztuka tradycyjna i muzyka ludowa, wystawy, pokazy i warsztaty rzemiosła. Jarmark Jagielloński 2016 będzie gościć w Lublinie od 12 do 14 sierpnia. To festiwal, podczas którego miasto tętni pulsem kultury własnej oraz kilku krajów ościennych. W programie muzycznym wystąpią znani artyści, m.in. Gaba Kulka, Tymon Tymański i Czesław Mozil
W te dni od rana do późnych godzin nocnych miłośnicy tradycji i różnorodności kultur mogą brać udział w niezliczonych wydarzeniach, których wspólnym mianownikiem jest tradycja ludowa.
– Jarmark Jagielloński stwarza wyjątkową okazję, by poznać kultury tradycyjne z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku festiwal składa się z kilku modułów tematycznych, co sprawia, że zarówno znawcy sztuki ludowej, jak i osoby dopiero odkrywające ją znajdą tu coś dla siebie – zachęca Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury i dodaje, że w tym roku Jarmark podnosi znaczenie relacji mistrz-uczeń w sztuce ludowej.
W setkach kramów na starówce natkniemy się na autentyczną, wykonywaną ręcznie sztukę i wyroby rzemiosła tradycyjnego, m.in. rzeźby, malarstwo na szkle, zabawki, tkane chodniki, hafty z Polski, Białorusi, Litwy, Słowacji, Ukrainy i Węgier. 250 twórców zaprezentuje też sztukę użytkową, jak garncarstwo, tkactwo, plecionkarstwo.
Jednak tematem przewodnim tegorocznego Jarmarku jest haft tradycyjny. Zobaczymy prace z różnych regionów Polski i Europy – każdy haft inny, wyjątkowy i piękny. Misternie haftowane ozdoby obrusów, koszul, serwetek poznamy również na Letniej Szkole Rzemiosła Tradycyjnego oraz podczas warsztatów i spotkań tematycznych. Z haftem związane będą też wystawy, m.in. ekspozycja makatki ludowej ze zbiorów Elżbiety Piskorz-Branekovej, prezentowana w Galerii Gardzienice.
Atrakcje dla najmłodszych
Na błoniach pod Zamkiem spotkają podwórko zabaw tradycyjnych, w przestrzeni Starego Miasta i na Zamku posłuchają muzyki i bajania – opowieści, stosownych do wieku. Dzieci będą też mogły zdobywać nowe umiejętności w programie warsztatów rzemiosła.
Jarmarkowe Podwórko to ulubione miejsce dzieci, choć i rodzice nie skrywają radości, związanej z powrotem do zabaw i gier swego dzieciństwa. Króluje tam gra w gumę czy w klasy, kapsle, hacele. Znajdziemy tam drewniane klocki Mubabao, bierki, domino, kółko i krzyżyk. Wiele rzeczy znajdziemy w rozmiarze XXL – adekwatnie do skali rodziców?
Jeśli tylko najmłodszych uda się oderwać od smartfonów, mnóstwo radości zapewnią im zabawki tradycyjne – to drewniane instrumenty muzyczne, klepoki, kurki na pochylni i inne wykonane przez twórców ludowych. Odnajdziemy tam również Yurtę Nomadów Kultury, w której będzie można usłyszeć niesamowite „Opowieści z walizki” czy wziąć udział w warsztatach stemplowania, robienia kwiatów z bibuły i wyplatania. Dookoła Yurty będą skupione również warsztaty dla całych rodzin o tajemnych nazwach Folkszprycha czy magiczne Gry taneczne, które poprowadzą specjalni animatorzy.
Nie zabraknie dobrej muzyki
Jej program w tym roku to oferta specjalna Warsztatów Kultury – organizatora imprezy. W koncercie „Re: tradycja” wystąpią mistrzowie muzyki i śpiewu tradycyjnego, ich uczniowie oraz znani szeroko artyści. Idea koncertu-spektaklu nawiązuje do projektu filmowego „Szlakiem Kolberga” (reż. Michał Pietrusiewicz). Zainicjował on spotkania artystów pochodzących z różnych środowisk, a płaszczyzną dialogu stała się muzyka. W koncercie wezmą udział m.in. Czesław Mozil, Krzesimir Dębski, Tymon Tymański, Gaba Kulka, Stanisława Galica-Górkiewicz, Adam Strug, Sławomir Czekalski, Agnieszka i Mateusz Niwińscy, Maria Siwiec, Stanisław Głaz. Koncert poprowadzą Agnieszka Obszańska (radiowa Trójka) oraz Jacek Hałas – muzyk, śpiewak, animator. To wszystko w piątek o godz. 19.30, dziedziniec Zamku Lubelskiego. Tutaj także, o godz. 16, spotkanie z artystami spektaklu.
Na scenie Jarmarku usłyszymy również artystkę o niezwykłym głosie i charyzmie – Joannę Słowińską z zespołem w projekcie Archipelag (sobota, godz. 21, dziedziniec Zamku). To projekt, w którym puls tradycji i energia nowych technologii łączą pieśni wschodniego pogranicza, autorskie kompozycje i tradycyjne obrzędowe pieśni.
Na scenie kameralnej Jarmarku wystąpi Maarja Nuut – skrzypaczka i wokalistka z Estonii. Jej muzyka łączy tradycyjne melodie i pieśni swego kraju, opowieści na żywo oraz… elektronikę. W sumie tworzy to misterne, wielowarstwowe krajobrazy dźwięków w strefie percepcji, gdzie minimalizm i muzyka eksperymentalna spotykają się z wiejską tradycją muzyczną (niedziela, godz. 20, wirydarz klasztoru Dominikanów).
Inne atrakcje Jarmarku
Dorosłych widzów zaintryguje spektakl Teatru Wierszalin „Wziołowstąpienie” (reż. Piotr Tomaszuk). To opowieść o Podlasiu, krainie, gdzie żyją jeszcze „wiary stare”, a szeptuchy i szeptuni czarują poprzez swoje „zamowy” z ciekawym ponoć skutkiem…
Każdego dnia po godzinie 22 na jarmarkowych potańcówkach w zaułku Teatru Andersena zabrzmi muzyka do tańca: oberki, polki, mazurki i „fokstroty”. W tym roku występują m.in. Kapela Jana Wochniaka w tanecznym repertuarze regionu radomskiego, Kapela Kinaszewska grająca tradycyjną muzykę taneczną z Mazowsza i Małopolski, a przede wszystkim legendarny skrzypek Tadeusz Jedynak z Przystałowic Małych oraz Gminna Orkiestra Dęta z Goraja – z tą odbędzie się również spotkanie i wystawa realizowana przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka.
W trosce o dobrą formę zwiedzania i kondycję taneczną celowo nie wspominamy o obfitej ofercie jadła, piwa i napitków firmowych, nie wyłączając tych, na które obowiązuje w te dni „dyspensa” ratusza od przepisów porządkujących konsumpcję w obrębie Jarmarku.
Organizatorem imprezy są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin. Partnerzy to m.in.: Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Fundacja Kultura Enter, Muzeum Lubelskie, Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szczegółowe informacje można będzie znaleźć na witrynie www.jarmarkjagiellonski.pl

Marek Rybołowicz