24 marca br. w godzinach 10.00-12.00 swoje drzwi otworzy Instytut Języków Obcych i Stosunków Międzynarodowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Wydarzenie, adresowane do młodzieży szkół ponadpodstawowych, będzie okazją do sprawdzenia, czy w świecie nowoczesnych technologii i błyskawicznego dostępu do informacji warto studiować języki obce i stosunki międzynarodowe.
Tegoroczny Dzień Języków Obcych i Stosunków Międzynarodowych to pierwsza taka inicjatywa Instytutu Języków Obcych i Stosunków Międzynarodowych chełmskiej PANS. Wydarzenie będzie przebiegać pod hasłem „Postaw na wiedzę o świecie!”.
– Zależy nam na pokazaniu uczniom, dlaczego warto u nas studiować. Po pierwsze, oferujemy bardzo atrakcyjny i praktyczny program kształcenia. Po drugie, jesteśmy w „zasięgu ręki” – mówi dr Jurij Hajduk, dyrektor Instytutu Języków Obcych i Stosunków Międzynarodowych PANS w Chełmie.
Po oficjalnym rozpoczęciu wydarzenia, jako pierwsza głos zabierze Katarzyna Józefacka – doradca zawodowy, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z chełmską młodzieżą. Kolejnym punktem programu będzie przedstawienie oferty studiów w Instytucie, który prowadzi dwa kierunki – Filologię ze specjalnością Filologia angielska lub Filologia słowiańska translatoryczna z językiem rosyjskim i ukraińskim oraz Stosunki międzynarodowe. W obu przypadkach studia trwają trzy lata. Odbywają się w systemie dziennym, ale zarazem przyjaznym dla osób pracujących. I co ważne – są całkowicie bezpłatne. Przedstawiciele chełmskiej PANS mówią, że studia humanistyczne i społeczne po wielu latach pozostawania w cieniu nauk ścisłych bardzo zyskują na znaczeniu. Zwracają uwagę, że w świecie pracy lub współpracy z AI to właśnie humaniści należą do najbardziej dziś poszukiwanych specjalistów, głównie w obszarze interpretacji, komunikacji i współpracy człowieka z technologią. Wielkimi krokami nadchodzi era humanistów.
– Kierunki, które oferuje chełmska Akademia, takie jak języki obce i stosunki międzynarodowe, dają świetną bazę do dalszego kształcenia – wyjaśnia Katarzyna Józefacka z chełmskiej PANS. – Jednocześnie ich praktyczny charakter pozwala na podjęcie pracy już po ukończeniu trzyletnich studiów. Dodatkowo, absolwenci Stosunków międzynarodowych i Filologii słowiańskiej mają możliwość uzyskania bezpłatnego wpisu na listę agentów celnych i tym samym zwiększyć swoją konkurencyjność na lokalnym rynku pracy.
Dr Hajduk dodaje, że uczelnia ma świadomość zmieniającego się świata i oczekiwań młodzieży wobec edukacji.
– Dlatego podczas dalszej części programu pojawią się ćwiczenia, których celem będzie pokazanie, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wspierać proces pozyskiwania wiedzy. – Opowiemy też o tym, jakie AI ma ograniczenia – dodaje dr Hajduk.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia ma być konkurs, do którego zaproszone zostaną reprezentacje poszczególnych klas.
– Jego celem będzie stworzenie skutecznego promta – wyjaśnia dr Mirosława Kawecka z Katedry Filologii Słowiańskiej Translatorycznej PANS w Chełmie. – Bez umiejętności mądrego formułowania promtów trudno dziś w pełni wykorzystywać sztuczną inteligencję. Warto się tego uczyć. Zwycięskie drużyny otrzymają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Uczelnię.
W kolejnej części programu przedstawiona zostanie specyfika każdego kierunku.
– Chcemy to zrobić w sposób zwięzły i atrakcyjny – mówi dr Magdalena Kawa z Katedry Stosunków Międzynarodowych PANS w Chełmie. – Dla przykładu, Filologia słowiańska zaprezentuje krótką scenkę tłumaczeniową. My postawimy na savoir-vivre w dyplomacji.
Z kolei na Filologii angielskiej zorganizowany zostanie quiz.
– Damy uczniom szansę na sprawdzenie wiedzy z zakresu kultury popularnej, która jest przecież silnie zamerykanizowana. A przy okazji, mamy nadzieję, będzie to po prostu fajna zabawa – dodaje dr Elżbieta Pieniążek-Niemczuk z Katedry Filologia Angielska PANS w Chełmie.
A ponieważ nie samą nauką student żyje, podczas wydarzenia będzie także czas na prezentację muzycznych talentów. Dla chętnych zorganizowana zostanie też możliwość zwiedzania budynku Instytutu, w tym sal filologicznych. Dzień Języków Obcych i Stosunków Międzynarodowych odbędzie się w auli Instytutu Języków Obcych i Stosunków Międzynarodowych PANS w Chełmie przy ul. Wojsławickiej 8b. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, zgłoszenia uczestnictwa przyjmowane są mailowo pod adresem mkawa@panschelm.edu.pl. (opr. mo)

































