Już płacą na dobry start

Najpóźniej do 30 listopada rodzice mogą wnioskować o wsparcie w ramach programu „Dobry start”. Wielu z nich nie zamierza jednak czekać do ostatniej chwili. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdniku przyjął już około 2,5 tys. podań, a około tysiąca świadczeń już zostało wypłaconych.


Program „Dobry start”, zwany też „300 plus”, to w zamyśle rządu inwestycja w edukację młodych Polaków. W praktyce oznacza, że każdy uczeń (od pierwszoklasistów po tych, którzy nie ukończyli 20 lat w przypadku dzieci niepełnosprawnych 24 lat), a właściwie jego rodzice, otrzymają jednorazowe wsparcie na zakup szkolnych wyprawek. Od 1 lipca wniosek o przyznanie świadczenia można było złożyć online; od 1 sierpnia, tradycyjnie, w formie papierowej przyjmowały je ośrodki pomocy społecznej.

W Świdniku zainteresowanie programem od początku było duże. Pod koniec pierwszego tygodnia przyjmowania wniosków drogą elektroniczną wpłynęło ich ponad 500. W połowie ubiegłego tygodnia było ich już około 2,5 tys. 1,5 tys. wniosków już rozpatrzono, a niektórzy świdniczanie już otrzymali wypłaty z programu.

– Do tej pory wypłaciliśmy pieniądze dla 984 dzieci. Oczywiście moglibyśmy więcej, ale ograniczają nas środki, jakie otrzymaliśmy z Urzędu Wojewódzkiego. Czekamy na kolejną transzę. Zakładamy, że pojawi się ona lada dzień, pod koniec sierpnia. Wówczas będziemy mogli wypłacić pieniądze dla kolejnej grupy osób – mówi Andrzej Mańka, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdniku.

Z danych świdnickiego MOPS-u wynika, że mieszkańcy naszego miasta chętniej aplikowali o „300 Plus” przez internet. Na 2,5 tys. złożonych wniosków, tylko około 900 to wnioski złożone w tradycyjnej formie. Jak mówią pracownicy MOPS-u, świdniczanie chwalą sobie nowy rządowy program.

To nie koniec wsparcia dla uczniów. Już od kilku lat wielu z nich za darmo wyposażana jest w podręczniki. W ich zakupie pośredniczy samorząd.

– Są to podręczniki z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej. W tym roku zakupimy podręczniki dla klas drugich, piątych i ósmych oraz materiały edukacyjne dla uczniów wszystkich klas – mówi Bożena Zapalska, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Świdnik.

W tym roku na podręczniki i materiały ćwiczeniowe rząd zabezpieczył kwotę 404 mln zł. Urząd Miasta Świdnik na ten cel otrzyma około 350 tys. zł. (w)