Już tętnią życiem

W świdnickich Mieszkaniach Plus już tętni życie

Dwa bloki, które powstały w Świdniku w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus mają już pierwszych mieszkańców. Klucze do nowych lokali odebrało już kilkadziesiąt rodzin.


Jesienią 2016 roku ogłoszono, że Świdnik będzie jednym z miast, w którym powstaną bloki z programu Mieszkanie Plus. Wówczas zapowiadano, że pierwszy budynek zostanie oddany do użytku jeszcze w 2018 lub 2019 roku. Rzeczywistość zweryfikowała te założenia, ale ostatecznie inwestycję udało się doprowadzić do końca.Od samego początku było wiadomo, że rządowe czynszówki będą cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród samych świdniczan, a także mieszkańców sąsiednich gmin i powiatów. Z wstępnego rozeznania magistratu wykonało, że na każde mieszanie przepadać będzie przynajmniej kilku chętnych.

Nabór wniosków od zainteresowanych Mieszkaniem Plus ruszył w połowie marca br. W ciągu miesiąca do Urzędu Miasta Świdnik wpłynęło ponad tysiąc podań. Urzędnicy je zweryfikowali, a na podstawie ilości przyznanych punktów (za ustalone wcześniej tzw. kryteria społeczne) sporządzono listę wniosków, które zostały zakwalifikowane do dalszego postępowania. Znalazło się na niej 591 wnioskodawców. Kolejnym etapem naboru była weryfikacja czynszowa i finansowa.

Przeprowadził ją inwestor, czyli spółka MDR. Sprawdzono, czy potencjalni najemcy będą w stanie płacić czynsz oraz czy terminowo spłacają swoje zobowiązania. Postępowanie zakończyło się 10 września br., a jego wynikiem była lista najemców. Znalazło się na niej 108 wniosków (tyle ile mieszkań), a ich autorzy zostali zakwalifikowani do podpisania umów najmu.

Osoby z ostatecznej listy mogły wybrać lokale, które najbardziej im odpowiadają i po oględzinach wskazać ten, na który chcieliby podpisać umowę. Odbywało się to zgodnie z kolejnością wniosku na ostatecznej liście najemców. Jako pierwsze lokale wybierają i umowy na nie podpisują te osoby, które znalazły się na początku listy.

Jak informuje Urząd Miasta Świdnik, cały czas trwa proces zasiedlania bloków. Około 80 rodzin już odebrało klucze lub wprowadziło się do nowych budynków.Mieszkanie Plus w Świdniku to dwa trzypiętrowe budynki z 108 mieszkaniami. Ich średnia powierzchnia to 50 mkw. Najwięcej jest lokali 2- i 3-pokojowych, ale nie brakuje też kawalerek i mieszkań 4-pokojowych o pow. ok. 68-70 mkw.

Co ważne, lokatorzy otrzymali mieszkania niemal gotowe do zamieszkania: z pomalowanymi na biało ścianami, drzwiami zewnętrznymi i wewnętrznymi, ułożonymi panelami podłogowymi, glazurą i terakotą w kuchni oraz tzw. białym montażem. Mieszkańcy będą płacić miesięczny czynsz w kwocie 25,7 zł za mkw., ale mogą starać się również o dopłatę do niego. Jej wysokość jest uzależniona od indywidualnej sytuacji lokatora. Zazwyczaj są to kwoty od 150 do 800 zł. W Świdniku, jak informowano, maksymalna wysokość dopłaty wyniesie ok. 442 zł miesięcznie. Dopłatę można pobierać maksymalnie przez 15 lat.

Najemcy mieszkań są również zobowiązani do wnoszenia comiesięcznej opłaty, która została ustalona w kwocie 5,5 zł za mkw. Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na koszty utrzymania części wspólnych budynku, a także ryczałt na remonty, odśnieżanie, utrzymanie zieleni itp. Inwestycję zrealizowała spółka celowa – MDR Świdnik, zawiązana przez PFR Nieruchomości oraz miasto Świdnik, które przekazało teren pod budowę osiedla. Generalnym wykonawcą robót budowlanych była spółka API. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here