Już widzą podniebnych akrobatów

Ruszyły przygotowania do przyszłorocznej edycji III Świdnik Air Festival, imprezy, która przyciąga do naszego miasta dziesiątki tysięcy fanów lotnictwa, a zainteresowanie nią z roku na rok rośnie. Ustalono już datę: pokazy lotniczych akrobacji odbędą się 6 i 7 czerwca 2020 r.


W tym roku Świdnik Air Festival zanotował rekordową liczbę widzów, ok. 100 tys. osób. Liczne pochwały dla organizatorów zarówno ze strony uczestników (64 pilotów wykonywało podniebne akrobacje) jak i widzów, sprawiły, że Urząd Miasta Świdnik oraz Miejski Ośrodek Kultury już teraz zaczęły planowanie imprezy.

– Wiemy, co do tej pory nam się udało, ale nie chcemy absolutnie, by impreza, co roku miała ten sam charakter i była powtarzalna. Chcemy także wzorować się na najlepszych w tej branży wydarzeniach, np. na LOTOS Gdynia Aerobaltic, gdzie były nawet zagraniczne maszyny odrzutowe – mówi Ewa Jankowska, sekretarz Urzędu Miasta Świdnik.

Tegoroczny, II Air Festival kosztował ok. 1 miliona zł, ale dużą część tej kwoty pokryli sponsorzy, których było ok. 50, wpływy ze sprzedaży biletów i partnerzy, np. Województwo Lubelskie przekazało dotację w wysokości ok. 70 tys. zł. Wkład własny organizatorów wyniósł zaledwie ok. 84 tys. zł.

– Data przyszłorocznych pokazów jest już ustalona. Wystąpiliśmy już m.in. do Wojska Polskiego o wsparcie imprezy wystawą statyczną, która była dotychczas na naszym Air Festivalu. Chcemy, aby impreza nabrała rozmachu, więc już zaczynamy przygotowania. Pierwsze spotkanie organizacyjne zaplanowaliśmy na początek listopada i wtedy będzie można powiedzieć już coś więcej – dodaje Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

Podobnie jak w ubiegłym roku w tym również największym zainteresowaniem cieszyły się nocne pokazy „z pirotechniką”. Przez dwa dni 64 pilotów wykonywało swoimi samolotami podniebne akrobacje. Do tego były też koncerty. Na scenie wystąpili: Ania Dąbrowska, Enej i Organek. JN