Kalkulacje nad strefą

Urzędnicy na razie nie podejmą decyzji w sprawie ewentualnych zmian w funkcjonowaniu strefy płatnego parkowania. Kilku radnych klubu Krzysztofa Żuka zaproponowało wprowadzenie preferencyjnej opłaty dla mieszkańców Lublina i przekazanie obsługi strefy do jednej z miejskich spółek.


– Ze względu na konieczność szczegółowej analizy zagadnienia ustawowy czternastodniowy termin przewidziany na udzielenie odpowiedzi jest niewystarczający. O wypracowaniu stanowiska poinformujemy odrębnym pismem w późniejszym terminie – odpowiedział na złożoną przez radnych interpelację Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju.

Przypomnijmy, że obecnie obsługą powstałej kilka lat temu strefy płatnego parkowania zajmuje się zewnętrzna firma, która została wybrana w przetargu. Umowa wygasa w marcu przyszłego roku. Marcin Nowak, Jadwiga Mach, Monika Kwiatkowska, Piotr Choduń i Magdalena Kamińska ze Wspólnego Lublina, ugrupowania będącego częścią klubu K. Żuka, mają pomysł odnośnie dalszego funkcjonowania strefy.

– W naszej ocenie zasadnym rozwiązaniem jest przejęcie przez gminę Lublin strefy płatnego parkowania jako operator. Wiąże się to z czynnikiem ekonomicznym i oszczędnościami dla gminy. Koszt, który odprowadzamy do podmiotu zewnętrznego z tytułu obsługi strefy, uzależniony od zysku jaki ona przynosi, to ok. 1,5 mln złotych rocznie. Taką sumę moglibyśmy w budżecie miasta zaoszczędzić – mówił kilka tygodni temu radny Nowak.

Przekonywał też, że powstałe oszczędności można będzie przeznaczyć na rozwój infrastruktury drogowej, „nie tylko w obrębie strefy, ale w ogóle”. Jego zdaniem obsługą strefy powinno się zająć Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne albo Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Zalet takiego rozwiązania byłoby więcej. – W takiej sytuacji prościej jest gminie operować różnego rodzaju taryfikatorem i zmieniać go w kontekście potrzeb mieszkańców – argumentował M. Nowak, który uważa, że „zasadnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie preferencji opłat abonamentowych dla mieszkańców Lublina”. Obecnie preferencyjne stawki są przeznaczone tylko dla mieszkańców strefy. Pozostałe osoby, niezależnie od tego, czy mieszkają w innych częściach Lublina, czy np. w Warszawie, płacą tyle samo. Radni uważają, że np. mieszkańcy Czubów w dalszym ciągu powinni płacić za abonament więcej aniżeli mieszkańcy strefy, ale mniej niż osoby spoza Lublina. Grzegorz Rekiel

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here