Kamienne inspiracje

Planując wnętrze, warto rozpocząć projekt od aranżacji ścian. To właśnie one będą stanowić tło i stworzą odpowiednią atmosferę. Kamień dodaje elegancji, a przy okazji staje się wyróżnikiem klasy. Jak dobrać go do wnętrza, doradza Jolanta Trytko-Warczak, specjalista ds. kamienia naturalnego, konglomeratów i spieków kwarcowych w Grupie EGA.
Interesującym pomysłem na aranżacje ściany we wnętrzu będzie zastosowanie kamienia naturalnego. Ten ekskluzywny materiał dzięki niepowtarzalności wzorów oraz bogatej kolorystyce, od jasnych beżów po ciemne brązy i czernie, sprawdzi się w każdym stylu. Decydując się na wykorzystanie granitu, marmuru czy trawertynu, należy zwrócić uwagę na wielkość wnętrza, w którym zostanie użyty.

Co sprawdzi się w salonie?

W przestronnym salonie idealnie sprawdzą się dekoracje z kamienia na całej ścianie. Marmur, który charakteryzuje się subtelnym żyłkowaniem, doskonale dopełni aranżację. Takie rozwiązanie może być odpowiednie jako tło elementów wyposażenia, np. telewizora.
Granit będzie idealny do wykończenia kominka. Jest trwały oraz odporny na czynniki mechaniczne. Warto wykorzystać ten materiał nie tylko do obudowy samego kominka, ale całej ściany, na której się znajduje.
Można zastosować mariaż kamieni naturalnych i stworzyć kompozycję w dowolnej kolorystyce.
Kamienne dodatki można wkomponować nawet w sypialni: stworzą np. niebanalny zagłówek do łóżka.
W mniejszych pomieszczeniach warto postawić na niewielkie formy, z których można stworzyć kamienną mozaikę lub obraz. Doskonale sprawdzi się tutaj trawertyn, który sam w sobie jest ozdobą: w jego strukturze często występują szczątki roślin i zwierząt. Dzięki niemu można stworzyć unikatowy, niepowtarzalny efekt.
Poza walorami estetycznymi kamień naturalny wyróżnia się trwałością oraz łatwością w utrzymaniu czystości.

A co w kuchni i łazience?

„Kamienne trendy” warto również zastosować w kuchni lub łazience. Ze względu na dużą wilgotność eksperci polecają okładziny ścienne z kamieni spiekanych, które charakteryzują się minimalną nasiąkliwością. Dobrym przykładem jest Lapitec®. Formowany jest w duże płyty, które łatwo przystosować do projektu wnętrza. – Jego powierzchnia nie wchłania płynów – wyjaśnia Jolanta Trytko-Warczak z Grupy EGA.
W przeciwieństwie do zwykłych płytek ceramicznych kamień spiekany jest bardziej odporny na plamy i nie dopuszcza do zagnieżdżenia się bakterii ani pleśni. Wykorzystując Lapitec® we wnętrzach, można zastosować go również jako płyty na podłogi i blaty kuchenne czy łazienkowe. Pozwoli to na użycie jednego odcienia kamienia w całym pomieszczeniu, nie tylko na ścianach. Dzięki temu w łazience można uzyskać efekt ekskluzywnego SPA.
Miłośnicy minimalizmu mogą sięgnąć po kamienne rozwiązania w kuchni. Na rynku dostępna jest bogata kolorystyka – od odcieni arktycznej bieli, pustynnego piasku po brązy i czernie przypominające barwę mokrej ziemi. Różnorodność struktur wykończenia kamienia spiekanego od jedwabistych po powierzchnie szczotkowane pozwoli na dowolność aranżacji pomieszczenia. Wykorzystując kamienie naturalne lub Lapitec® we wnętrzach można zaaranżować ściany w niebanalny sposób. W przeciwieństwie do zwykłych rozwiązań, takich jak malowanie, tapetowanie czy kafelkowanie, materiały te są trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Mogą być wykorzystane zarówno jako część dekoracji ściennej, jak i na całej powierzchni.
Materiał prasowy Grupy EGA
Oparc. KB