Kanał pod światłowód to standard

O uwzględnienie kanału technologicznego pod światłowody w projekcie budowy ulicy Wiejskiej wnoszą radni Katarzyna Denis i Marcin Magier. Urzędnicy zapewniają, że zostanie on zaprojektowany, bo tego dziś wymagają przepisy.


W tym roku miasto Świdnik planuje rozpocząć budowę ulicy Wiejskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Według wstępnych założeń może to kosztować ok. 2,7 mln zł. Przetarg na budowę ulicy miasto ogłosi najpewniej w drugiej połowie roku, a obecnie trwają prace związane z opracowaniem projektu inwestycji. O to, aby w tym dokumencie uwzględniono wykonanie korytarza technicznego, umożliwiającego instalację światłowodów zwróciło się ostatnio do Urzędu Miasta dwoje radnych.

– Ulica Wiejska to fragment dynamicznie powstającego osiedla domów jednorodzinnych i większość mieszkańców jest zainteresowana skorzystaniem z usług firm zajmujących się dostarczaniem internetu technologią światłowodową. Obecnie osiedle pozbawione jest takiego połączenia internetowego, a mieszkańcy zmuszeni są korzystać z technologii GSM lub rozwiązań radiowych. Korytarz techniczny pozwoli na bezinwazyjne połączenie okolicznych zabudowań z siecią internetową – mówi Marcin Magier, radny miasta Świdnik.

Pod interpelacją oprócz niego, podpisała się również Katarzyna Denis (oboje klub radnych burmistrza Waldemara Jaksona).

W piśmie radni pytają, czy istnieje możliwość uwzględnienia ich wniosku w planowanej inwestycji i jakie miałoby to konsekwencje finansowe.

Urzędnicy tłumaczą, że kanał technologiczny umożliwiający ułożenie światłowodów to dziś standard i zgodnie z aktualnymi przepisami miasto, jako inwestor, jest zobowiązane do jego zaprojektowania.

– Każda taka inwestycja i każdy projekt musi obejmować kanał pod światłowody, więc na pewno zostanie to wykonane – zapewnia wiceburmistrz Świdnika, Marcin Dmowski. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here