Kardynał Wyszyński patronem Świdnika?

Za sprawą Świdnickiej Akcji Katolickiej wraca inicjatywa ustanowienia beatyfikowanego w ubiegłym roku kardynała Stefana Wyszyńskiego patronem Świdnika. Urząd zapewnia, że jest na nią otwarty, ale wskazuje, iż w tym temacie wiele zależeć będzie także od władz kościoła.


Kilka miesięcy temu z takim samym wnioskiem do władz miasta zwrócił się Włodzimierz Radek, przewodniczący Rady Miasta Świdnik, uzasadniając, że nazywany Prymasem Tysiąclecia, kard. S. Wyszyński, to ważna postać w historii naszego narodu i bliska świdniczanom. – Pozostaje ciągle w pamięci naszych mieszkańców poprzez różne wydarzenia patriotyczno-religijne, nawiązujące do jego nauki oraz nazwanie Jego imieniem jednej z najdłuższych ulic naszego miasta. Wydarzenia Świdnickiego Lipca 1980 r. miały swoje podłoże w nauce Jana Pawła II, który czerpał z wiedzy i mądrości kard. Stefana Wyszyńskiego – przekonywał radny.

Władze miasta przyznały, że inicjatywa jest zacna, ale jednocześnie wskazywały, że Świdnik ma już swoją patronkę. 26 lat temu, dokładnie 15 lutego 1996 roku miasto zostało uroczyście zawierzone Matce Boskiej Fatimskiej, a podwójne zawierzenia raczej nie są praktykowane. Zaznaczono również, że postać Prymasa Tysiąclecia upamiętnia jedna z najważniejszych i najdłuższych ulic w mieście, która nosi jego imię.

Teraz z podobnym wnioskiem do Ratusza zwróciła się Akcja Katolicka. Urząd Miasta zapewnia, że podchodzi do jej pomysłu z otwartością, ale zastrzega, że zależy mu na tym, aby sprawa była dobrze skonsultowana z właściwymi organami.

– To, czy taki patronat może zostać nadany, zależy przede wszystkim od Stolicy Apostolskiej. Akcja powinna mieć na to zgodę władz kościoła, o czym poinformowaliśmy. Oczywiście nie mówimy nie, ale chcemy, aby było to dobrze skonsultowane i nie rodziło żadnych zastrzeżeń formalnych. Ostateczne podjęcie decyzji w tej sprawie będzie leżało w kompetencji rady – mówi wiceburmistrz Świdnika, Marcin Dmowski. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here